Ennearkan 5

 

Ewolucja Ennearkanu 5

Zaczynamy ścieżkę ewolucji Enneatypu 5; tak jak w poprzednich przypadkach ścieżka jest ta sama, zbudowana z cykli i z każdym skokiem oktawy lub jakości wznosi się na inny poziom, w nowy wymiar czy formę widzenia jak największej ilości wad i cech. Raną z dzieciństwa, która naznacza osobowość Enneatypu 5, jest odrzucenie: E5 postrzega świat jako potwora, który mu zagraża i prosi o zbyt wiele, podczas gdy sam - aby się chronić - prosi o niewiele, stara się być samowystarczalny, boi się o swoją przestrzeń osobistą, obawia się konieczności stawienia czoła społeczeństwu i wyrażenia swoich uczuć.

Jak zawsze, do 5 trzeba dodać 9 (bo jest to numer Enneagramu, cyklu życia). W ten sposób otrzymamy następujące Akana: 5+9 = 14 i  14+9=23, itd... aż do 76, które jest jedynym numerem, którego suma nie jest kabalistycznie równa 5, ponieważ 7+6= 13 (stąd 1+3=4). Ostatnia ewolucja Enneatypu 5 pozostaje przyczepiona do rany E4, ponieważ odrzucenie jest granicą. Są to osobowości nieco depresyjne, nie są w stanie wyjść z traumy w jasny i zdefiniowany sposób, nawet jeśli ostatecznie udaje im się ją oswoić i nią zarządzać.

NIEZRÓWNOWAŻENIE UMIARKOWANIA

(Ennearkan14)

Jest to podtyp E5. Główną raną jest zwykle odrzucenie, osoba czuje się niezrozumiana, porzucona przez  świat, pozostawiona na marginesie. Aby siebie bronić, psychika takiej osoby tworzy w sobie ukrycie, pokój psychiczny i dlatego jest w sobie podzielona. Aby stworzyć tę szczelinę, musi wykorzystać swòj umysł - zwykle są to ludzie bardzo inteligentni, oddani badaniom, analizom, introspekcji, urodzeni obserwatorzy, więc bronią się przed rzeczywistością tworząc kolejną rzeczywistość, wewnętrzną (często spotykamy osoby schizoidalne oraz o bardzo autystycznych zachowaniach), ale są tak błyskotliwi, że urządzają sobie tę wewnętrzną pustkę, aby sobie z nią poradzić, nie boją się tej jaskini, bo urządzają w niej sobie apartament. Trauma jest początkowo uleczalna. Problem polega na tym, że z czasem izolacja staje się absolutna, wtedy istnieje ryzyko prawdziwego rozłamu psychicznego: schizofrenii i psychozy. Jeśli osoby takie przekroczą pròg pustki, nie chcą już pomocy, czują się świetnie w swojej czarnej dziurze. 

W górnej części ideogram pierwotnych wód to wezwanie do odrodzenia, ale także Chaos, Nun. Z tego chaosu wschodzi słońce o 7 promieniach jako siła intelektualna i racjonalna - jest to 7 kanałów, którymi płynie życie (wola, inteligencja, mądrość, piękno, nauka, oddanie, magia). W centrum znajduje się anioł czasu, kosmiczny duch, symbol skłonności E5 do introspektywnego świata. Głowa anioła jest wewnątrz słońca, bo E5 to człowiek z głową w chmurach. Anioł ten przelewa sok życia z jednej amfory do drugiej, manipulując płynem życiowym pomiędzy przeciwstawnymi energiami, aby uzyskać wzajemne dostosowanie antagonistycznych zasad; E5 zawsze toczy walkę między przeciwieństwami, a jego stan umysłu zależy od tej równowagi. W dolnej części kobra nad kwiatem, kolejny antagonizm: piękno kwiatu, ale także niebezpieczeństwo węża, dobro i zło, chaos zagraża porządkowi. Kwiaty są odzwierciedleniem inteligencji, kobry są trucizną polegającą na dostrzeganiu zbyt dużej ilości goryczy w rzeczywistości.

 Jak widać, osoby takie mają najgorszą z negatywnych cech Umiarkowania: brak równowagi. Zostały odrzucone i odpłacają się, pożerając świat z całkowitą chciwością w swojej obojętności. Są skąpe nie w rzeczach i materii, ale w ruchu psychicznym: nie porzuciły rzeczywistości, dobrze ją znają, ale projekcje ich cierpień w realnym świecie prowadzą je do całkowitego oderwania się od rzeczywistości.

SZALENIEC, KTÓRY MA RACJĘ

Geometria w Enneagramie pokazuje nam wewnętrzną siłę Enneatypu 5, ktòry jako jedyny w swojej drugiej ewolucji przechodzi przez punkt zerowy, czyli trafia prosto do nieświadomości. Są to osoby bardzo introwertyczne, introspekcyjne, mają pewną intuicję w swoim wewnętrznym świecie, ale początkowo brakuje im równowagi. Arkan, która ich określa, to Umiarkowanie (Arkan 14), ponieważ mają silny potencjał do wykorzystania przy konfrontacji: dobrze widzą trudności świata zewnętrznego, ale także ograniczenia świata wewnętrznego, widzą szaleństwo świata materialnego, ale także niedostatek świata duchowego. Niosą ze sobą pragnienie doskonałości Enneatypu 1, ale także ograniczenia Enneatypu 4.


UCZ SIĘ Z DOŚWIADCZENIA

Trzecia ewolucja E5, Ennerakan 23, nazywa się oraczem. 
Umysł Enneatypu 5 nie jest zbyt praktyczny, ale bardzo idealistyczny, potrzebuje rzeczywistości, potrzebuje ubrudzić sobie ręce: oracz rozłupuje ziemię, symbol odkrywania rzeczywistości. W górnej części karty widzimy ideogram przedstawiający otwartą kostkę, a zatem dom, który wita nas w życiu. Enneatyp 5 żyje tam, w chmurach, w abstrakcyjnym świecie. Pod spodem otwiera się łuk, symbol otwartości, a wewnątrz znajduje się żuraw, zwierzę symbolizujące lojalność, dobre samopoczucie i duchowe wzniesienie. Są to tendencje E5 - chce się czuć dobrze w swoim świecie, do którego należy i któremu jest niezwykle wierny. W centrum jest rolnik, bo Enneatyp 5 pozostaje bardzo szorstki, naturalny, ma charakter wiejski, odizolowany, autentyczny, ale wnosi wielki wysiłek w swoją codzienność, stąd wół, który ucieleśnia  wysiłek w życiu. Wół jest w połowie drogi, gdyż Ennearkan 5 nie jest zbyt cierpliwy, żyje w niepokoju, pracując lub orząc ziemię życia. Dwie ręce wzniesione do modlitwy to symbol Boga Atòna, tego, który stworzył siebie. Podobnie E5 chce być bardzo niezależny we wszystkim i od wszystkich, ale pozostaje niezrozumianym bogiem.


ODIZOLOWANY NHILISTA

As Pucharòw to Arkan Mały odpowiadający trzeciej ewolucji E5. Kielich jest emocją (sercem), natomiast As jest jej absolutną i niepowtarzalną wibracją. Problemem E5 jest potrzeba posiadania pewników, ale E5 boją się też, że ktoś im zaprzeczy. Są bardzo żarliwi w dyskusjach, a nawet agresywni, gdy ich pomysły zostaną obalone. Ale w głębi duszy jest to strach przed byciem w błędzie, strach przed samotnością.
Aby się bronić, dyskredytują świat, życie innych ludzi jest w ich oczach absurdalne, świat jest iluzją, ludzkość jest porażką i mimo że mają jakieś racje, widzą tylko negatywną stronę, a nie pozytywną i tą półprawdą bronią się zabarykadowani w swoim zamku. Mają i wiele zalet (lojalność, pasja, poświęcenie, stałość), ale ponieważ nie chcą iść na kompromis z innymi, nie mają gdzie ich zastosować w praktyce. Potrzebują związku, ale nie chcą go uznać, zamiast tego usprawiedliwiają swoją izolację jako jedyny zdrowy sposób na życia.
Właściwie nie są wrogo nastawieni, ale zachowują się tak, aby utrzymać ludzi na dystans, w ten sposób są szczęśliwi, bo ludzie ich unikają i E5 mają to, czego pragną: czas i przestrzeń tylko dla siebie. Ci, którzy ich nie znają, uważają ich więc za osoby nienawistne, zrzędliwe, nieprzyjemne, ale E5 w głębi swej duszy wiedzą, że wyznają wartości i chcieliby znaleźć kogoś, kto je doceni, tylko też nie chcą tego zaakceptować ani uznać.

Energia Yang + : Pasja, przywiązanie, płodność
Energia Yin –: Ślepota, upór, fanatyzm


STRACH PRZED OTWARCIEM NA ŚWIAT

Na wykresie Enneagramu bardzo dobrze widać wielką trudność, jaką napotyka E5 w dokonaniu kolejnego skoku ewolucyjnego: jest powołany do otwarcia się na świat, do kontaktów towarzyskich, typowe cechy E2 i E3, bardzo ekstrawertycznych przeciwieństw E5.
Konfrontując się z E2, stwierdza, że ​​musi otworzyć się na świat, że może pomóc innym, stwierdza, że inni nie zawsze stanowią zagrożenie i że bycie altruistą we właściwy sposób może przynieść korzyść duchowi, ponieważ satysfakcja, jaką daje bycie kochanym jest nie tylko naturalna, ale także i przede wszystkim zdrowa. Od E3 wie, że można być bardzo dobrym człowiekiem bez konieczności rywalizacji z innymi - E5 nie lubi się pojawiać czy przyciągać do siebie uwagi.



WSPANIAŁOŚĆ ROZUMU

W czwartej ewolucji E5 staje się Ennearkanem 32, wspaniałością. W górnej części karty widzimy ideogram zwany w mitologii egipskiej Nun - symbol wód pierwotnych, wskazujący początek, potrzebę odrodzenia. Pamiętajmy, że typ E5 żyje we własnym świecie, można by powiedzieć wodnym, czyli abstrakcyjnym, jak otchłań lub mentalne łono. Jest to chaotyczny element Nun.
Na tych wodach można zobaczyć łódź Boga Ra, Słońce - w umysłowym wysiłku E5 pokrywa wszystko swoim mentalnym światłem. W centrum znajdują się dwie kobiety, które szczycą się bogactwem i dobrobytem (mnóstwo jedzenia i mnóstwo klejnotów). Charakterystyczne dla E5 jest tworzenie własnego wewnętrznego świata, w którym czuje się jak w raju, niczego mu nie brakuje, dopóki nie opuści tego bankietu, na którym rozkoszuje się sobą. Ale w dolnej (nieświadomej) części widzimy udo zabitego już zwierzęcia, a więc owoc pracy, poświęcenia, wysiłku.
Aby osiągnąć wewnętrzny spokój, trzeba podjąć wysiłek, a również wewnętrzną śmierć, więc spokój, którym pozornie E5 się cieszy, często jest wynikiem albo wewnętrznego braku równowagi, albo pozorów. Cały jego świat jest wspaniały, ale zawsze zagraża mu brak równowagi.


STŁAMSZENI W SWOJEJ PEŁNI

Dziesiątka Pucharów to Arkan Mały, który odpowiada czwartej ewolucji E5; 10 to pełnia, Puchary to emocje i przekonania absolutne. E5 żyją w abstrakcyjnym świecie, w którym często narzucają sobie naciągane wnioski, bo ich umysł musi narzucić porządek, aby uchronić się przed głęboką niepewnością, która się w nich kryje (jest to dziecięca rana odrzucenia). W efekcie rzutują swoje spostrzeżenia na otoczenie: „wszystko powinno wyglądać tak, a nie inaczej”.
Choć mają świadomość, że są w jakiś sposób intuicyjni i jednostkowi, za bardzo ufają swoim przekonaniom, przez co zawsze mają rację, więc niepewność zostaje u nich wyeliminowana. Koncentrują się na jednej rzeczy, a wszystko inne ma niewielkie lub żadne znaczenie. Są ekstremistami, absolutystami; w zalecie są wierni i stali, ale w wadzie są nieprzejednani. Buntują się przeciwko konwencjom społecznym. Ich pomysły stają się szalone i ekstrawaganckie. Społeczeństwo to w ich oczach kupa odchodów, ludzie to maszyny, które prędzej czy później trzeba zezłomować. Zatem z jednej strony wydaje się, że żyją w spokoju w swoim małym kąciku, ale z drugiej strony wystarczy, że wyjdą ze swojego małego kącika, swojej strefy komfortu i nic nie jest jasne ani pewne, zawsze dręczy ich niepokój.

Energia Yang + : Życzliwość, delikatność, pokora, wytrwałość
Energia Yin – : Skrzętność aż do obraźliwości, nieroztropność



ROZUMIE, ALE NIE DZIAŁA

Jeśli spojrzeć na wykres czwartej ewolucji E5, jest on taki sam, jak wykres trzeciej ewolucji, ponieważ 23 i 32 tworzą tę samą projekcję wewnętrznego cienia (trójkąt). Fakt ten jest bardzo znaczący: po części osoba wierzy, że się rozwinęła, ale to nieprawda - wierzy, że wzrasta, ponieważ jest w stanie zrozumieć i pojąć problemy, ale jedynie umysłem, w życiu praktycznym nie doświadczając tego, co pojmuje rozm, dlatego E5 zawsze pozostaje zamglony w uwarunkowaniu nieumiejętności otwarcia się na innych. To największy miraż, z jakim musi walczyć E5: jeśli wiedza nie pomaga nam w zmianie, jest bezużyteczna. Nie mamy wtedy racji, po prostu wiemy tylko, co jest rozsądne, ale sami nie jesteśmy rozsądni. Wewnętrzną pełnią albo żyjemy, albo nas ona udusi.


NIEPOKÓJ

W piątej ewolucji Ennearkan 5 staje się Ennearkanem 41 zwanym niepokojem, ponieważ to ten brak wewnętrznego spokoju wytwarza pragnienie, aby zawsze mieć coś lepszego, wyższego, prawdziwszego, ale jest to związane z życiem społecznym, relacjami międzyludzkimi, niepokojem, który wynika z konieczności walki o życie. 
Przyjrzyjmy się symbolom: u gòry sokòł, Bóg Hor, ten, który wznosi się wysoko w poszukiwaniu światła. Sokół był dla Egipcjan symbolem mądrości, a charakterystyką E5 jest poszukiwanie mądrości. Pod sokołem znajduje się zwój, w którym znajduje się pętla: jest to symbol zmartwień i trudności, które nigdy nie zostaną całkowicie rozwiązane. Tak naprawdę E5 jest zawsze niespokojny i niezadowolony, ponieważ egzystencja nie daje mu odpowiedzi, których szuka. W centrum znajdują się 4 osoby współdziałające ze sobą, oznaczające życie towarzyskie, czyli piekło dla E5, który zazwyczaj jest zamknięty w sobie, samotny, powściągliwy. $ jako punkty kardynalne są relacjami na wszystkich poziomach: osobistym, rodzinnym, społecznym i z całym światem. W dolnej części (przestrzeni symbolizującej nieświadomość) znajduje się przewrócony wazon. Ten wazon jest symbolem życia, powitania, cierpliwości i pewności, ale po przewróceniu jest to ciągła pustka, którą odczuwa E5; wazon jest zawsze pusty.



ZABUTELKOWANY W SWYM UMYŚLE

Ennearkan 41 odpowiada Arkanowi Małemu, czyli 5 Mieczy. Klasyczna figura pentagramu, człowiek witruwiański, człowiek, który stanowi centrum i parametr samego siebie, taki właśnie jest E5. Czuje się w centrum niczyjej uwagi, pośrodku niczego, dlatego pentagram jest także odwrotny: zawsze pokusa poddania się i porzucenia wszystkiego, a zatem poddania się złu, aby odkupić utracone dobro.
Jeśli ich rozumowanie zawodzi lub nie znajdują odpowiedzi, stają się niepewni, zaczynają interpretować rzeczywistość na swój własny sposób i stają się marzycielami. Często są zaniedbani na poziomie fizycznym, bo dla nich ważne jest, by dbać o umysł, a nie o ciało czy rzeczy, dlatego zapominają o jedzeniu, spaniu, przebraniu się w czyste ubranie, wzięciu prysznica, posprzątaniu domu. Żyją w swoim intelektualnym i abstrakcyjnym świecie, zawsze przyciągani przez rzeczy ezoteryczne, duchowe, transcendentalne. Nie komunikują się jasno z innymi, ponieważ ich procesy myślowe są tak złożone i zawiłe, że nie jest łatwo je zrozumieć.

Energia Yang +: Połowiczne zwycięstwo, osiągany cel pozostawia w ustach słodko-gorzki smak. Chęć podjęcia działań ewolucyjnych
Energia Yin –: Zmęczenie, chęć poddania się, negatywne uczucie inwolucji, upadku i degradacji


DOSKONAŁY IDEALISTA

Z pomocą grafiki Enneagramu lepiej zrozumiemy tę ewolucję E5. Skok ma miejsce ku górze w kierunku E1, perfekcji. Strumień świadomości emanuje w rozbudowanych monologach i E5 stają się coraz bardziej oderwani od wszystkiego wokół, zapominając o obserwacji i coraz bardziej zamykając się we własnym umyśle. Są perfekcjonistami, ale tylko na poziomie mentalnym, nie w sprawach materialnych. Dla E5 na tych poziomach wiedza to potęga, a im więcej wiedzy posiadają, tym bardziej czują się lepsi od innych. Pamiętajmy, że powodem jest odrzucenie, dlatego stają się wobec ludzi ambiwalentni: ludzie ich pociągają, ale jednocześnie nie ufają im. Nie chcą podejmować zobowiązań społecznych, czują się uwięzieni i uwiązani. Oznacza to, że często nie są ludźmi sprawdzającymi się w parze czy w związkach na całe życie. Są naturalnymi agnostykami i ateistami Enneagramu, ponieważ chcą być wszechwiedzący. Jeśli spojrzymy na wykres, zarówno 5, jak i 4 są na tej samej linii, ponieważ oba typy uważają się za oryginalnych, wyjątkowych, nietuzinkowych, czują się melancholijni, romantyczni i często zgrywają ofiary.


PODOBIEŃSTWO

 Szósta ewolucja Ennarkanu 5, nazywa się powinowactwem i odpowiada Ennearkanowi 50. Aktywność umysłowa tego typu ludzi jest oderwana do tego stopnia, że ​​staje się analityczna na naprawdę fascynujących poziomach. Ludzie ci obawiają się, że nie wiedzą wystarczająco wiele, aby działać lub szerzyć swoje pomysły, i czują, że muszą się uczyć więcej i lepiej, przeprowadzać więcej badań i eksperymentów, jeszcze bardziej zagłębić się w wybrany temat. Ich umysł to skalpel, rozrywają wszystko na strzępy, żeby wejść we wszystko głębiej.
W symbolice widzimy u gòry karty niszę z boginią Hut-Hor (po grecku Hathor), kobietą z głową krowy ukoronowaną dyskiem słonecznym; była boginią wiecznego powrotu, odnowy, nieśmiertelności, żoną Horusa, bóstwa opiekuńczego. Nad głową widać dwie kreski lub linie, czyli egipski ideogram cyklu odnowy w dualnym świecie. Centralną postacią jest kobieta z kwiatem papirusu, rośliną używaną do budowy łodzi dla bogów. Kobieta jest siłą introspekcyjną, Yin, wewnętrznym poszukiwaniem, charakterystyczną dla E5. W dolnej przestrzeni sierp księżyca to symbol badań, stale rosnącego wewnętrznego światła, pragnienia wiedzy.


KRÓLOWA ROZUMU

Miecze są symbolem myśli. W szóstej ewolucji E5 przekształcają się w Ennerakan 50, który odpowiada Arkanowi Małemu Królowej Mieczy. Królowa kontroluje, posiada i jest mediatorką oraz orędowniczką rozsądku. Problem z E5 polega na tym, że ma on tendencję do abstrahowania od rzeczywistości, ale oddzielając rzeczy ryzykuje, że nie będzie już patrzeć na wszystko razem. Ponieważ chce wszystko wyjaśnić, często denerwuje się wskutek własnej podejrzliwości, ale jego sposób dochodzenia do wniosków jest fascynujący. Więcej pieniędzy wydaje na zdobywanie wiedzy niż na siebie i swoje wygody.
Stara się mieć niewielu przyjaciół i tylko wtedy, gdy są tak samo oddani rozumowi i badaniom, jak on sam. Intelektualizm E5 jest sposobem na życie, korzystanie z umysłu to sposób, w jaki odnajduje swoje miejsce w świecie, a tym samym zdobywa pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Energia Yang + : Myśl poszukująca połączenia, ciągłości, siły do ​​utrzymania wspólnego wątku, spójności. Duża koncentracja i intuicja dlatego jest to świetny materiał na mediatora i orędownika rozsądku.

Energia Yin – : Sztywność umysłu, histeria, niefrasobliwość i mentalne dywagacje.


MYŚL STAJE SIĘ WRAŻLIWA

Przyjrzyjmy się za pomocą grafiki wewnątrz Enneagramu szóstej ewolucji E5. Punkt 5 spotyka się z zerem, które zawsze reprezentuje nieświadomość. Tutaj typ E5 zaczyna rozumieć, że jego aktywność intelektualna jest bronią; E5 broni się przed światem, który go odrzucił i zdradził. Być może w niektórych przypadkach osoby E5 były „brzydkimi kaczątkami” i dały pierwszeństwo umysłowi, aby zrekompensować wady fizyczne lub stawić czoła irracjonalnym problemom społecznym.
Spotkanie E5 ze swą raną zaczyna czynić go bardziej myślącym i mniej intelektualnym, innymi słowy jest to spotkanie z Yin lub psychologiczną kobiecością. Na tym poziomie dominują postacie kobiece: Królowa Mieczy, bogini Hathor, kobieta z kwiatem papirusu... wszystkie są symbolami umysłu, który zaczyna mięknąć, pozostaje cyniczny, sarkastyczny, ironiczny, skrzywiony i krytyczny, ale także uczy się odpuszczać światu i jego szaleństwom, ocenia je, ale nie cierpi już tak bardzo z ich powodu. Widzimy tutaj przywódców protestów, którzy wycofują się w samotność, wielkich przywódców, którzy odchodzą na mentalną emeryturę. Nie są już zainteresowani kłótniami ani wyrażaniem swych opinii, wolą po prostu "patrzeć na płynącą rzekę niosącą swe trupy."


Ennearkan 5

Podczas siódmej ewolucji E5 staje się Ennearkanem 59 zwanym objawieniem. Przyjrzyjmy się symbolice karty: w górnej części ideogram duchowego pokarmu lub chleba wraz z bogiem Dyehuty, przedstawionym jako człowiek z głową ibisa, ptaka wędrownego, bardzo czczonego wśród starożytnych Egipcjan, ponieważ jego powrót zbiegał się z corocznym wylewem Nilu; ptak ten jest symbolem płodności i dobrobytu. Dyehuty był bóstwem stwórcą wszystkich słów, pisma, języka artykułowanego, hieroglifów i bibliotek. Był patronem skrybów, panem przekonujących przemówień,
boskich słòw oraz wyższą istotą zarządzającą koncepcjami.
Jest to w istocie cecha charakterystyczna typu E5 w jego siódmej ewolucji: potrafi przemawiać w sposób głęboki i przekonujący. W centralnej przestrzeni znajduje się wizerunek młodego Ozyrysa, syna bogini Nut, który uosabiał odnowę, odrodzenie ziemi
po corocznym wylewaniu Nilu, po nawożeniu upraw. Był także bóstwem przewodniczącym sądowi pierwszej instancji zmarłego, zwanego „Sądem Ozyrysa”, podczas którego ważono jego duszę. Był symbolem jasności, osądu mentalnego, prawdomówności, czyli cech charakterystycznych dla E5 na tym poziomie. Wreszcie w dolnej części znajduje się papirus z symbolem posłańca, który reprezentuje zdolność komunikowania się i wnoszenia nowych pomysłów.


ERUDYTA W POSZUKIWANIU MĄDROŚCI

Siódma ewolucja E5 odpowiada Małemu Arkanowi 9 Pentakli, wyróżnia się byciem genialnym umysłem, który z czasem zdołał nawet zostać specjalistą w jakiejś dyscyplinie; E5 wiedzą o czym mówią i dzielą się swoją wiedzą z innymi. Ich głęboka wiedza pozwala im dotrzeć do sedna sprawy, jasno wytłumaczyć innym problemy i możliwe rozwiązania. Lubią dzielić się swoją wiedzą, ponieważ często na tej drodze dowiadują się jeszcze więcej, dyskutując z innymi o swoich pomysłach, ale jeśli nie znajdą odpowiedniego miejsca na otwarcie, zwiększają swoją nieufność i zamknięcie, ponieważ znów czują się odrzuceni. Często nawet nie chcą dzielić się swoją wiedzą i swoją inteligencją z innymi, nie z egoizmu, ale z niemożności otwarcia się na innych. Ich entuzjazm dla pomysłów i idei jest zaraźliwy, zwłaszcza dla tych ludzi, którzy są równie ciekawi i inteligentni jak oni.

Energia Yang + : Przekonujący, komunikatywny; hart ducha.
Energia Yin - : Zmienność nastroju, niezdecydowanie, nietolerancja.


RYZYKO IZOLACJI

Dzięki grafice Enneagramu możemy lepiej zrozumieć siódmą ewolucję E5. Jak widać jego projekcja jest bardzo abstrakcyjna, wychodzi od punktu 5 do 9, najwyższego punktu Enneagramu, ponieważ są to ludzie całkiem niezależni. Uczenie się i myślenie to dla nich samotne przygody, ponieważ są samoukami; wolą pracować samotnie. Nie boją się kwestionować istniejących dogmatów, jeśli to konieczne; ponieważ ich raną jest odrzucenie, są także mistrzami w umiejętności odrzucenia wszystkiego i wszystkich.
Ich innowacje mogą być rewolucyjne, obalające dotychczasowe sposoby myślenia. Tworzą potężne idee, które mogą dosłownie zmienić bieg historii. Ale ten ich geniusz jest często źle rozumiany i dlatego odrzucany, więc prawie zawsze E5, po próbie otwarcia się na świat, kończy kolejną ucieczką i nigdy nie wychodzi ze swojej mentalnej i emocjonalnej jaskini. Pozostaje problem: czy ta izolacja stanie się owocną i niebiańską samotnością, czy też, nie rozwijając się emocjonalnie, E5 będzie odczuwać potrzebę towarzystwa, które go przyjmie i pomoże mu zagoić ranę egzystencjalnego odrzucenia.

DOCHODZENIE

Ósma ewolucja E5 nosi nazwę dochodzenia; jest to Ennearkan 68. Aktywność mózgu E5 w tym wymiarze koncentruje się na bardzo przydatnej czynności: znajdowaniu równowagi, a zatem właściwej miary we wszystkim. Zobaczmy symbole karty: u góry widzimy węża z rogami; reprezentuje on zdolność do zachowania czujności, uważności jak u węża, jego rogi są symbolem siły psychicznej, wiedzy. W centrum znajduje się mężczyzna trzymający wagę, któremu udaje się utrzymać równowagę materii (reprezentowanej przez krowę) i ducha (reprezentowanego przez złoto). W starożytnym Egipcie złoto nazywano krwią bogów. W dolnej, więc nieświadomej części, znajduje się okrąg, symbol doskonałości; jest tam pszczoła, zwierzę symbolizujące doskonałą pracę w materii. Legenda egipska mówi, że Bóg Ra, kiedy zobaczył, jak nieszczęsny był człowiek na ziemi, zapłakał, a jego łzy, gdy tylko spadły na ziemię, zamieniły się w pszczoły, które budują ule i dają miód, aby nauczyć ludzi, jak doskonały jest system stosunków społecznych - życie powinno wyglądać wspólnotowo i pracowicie.


UWAŻNY OBSERWATOR

Aktywność umysłowa zaczyna przesuwać się do innego środka ciężkości w ósmej ewolucji E5. Przyzwyczajona do myślenia wyłącznie dla przyjemności rozumowania, myśl znajduje teraz  równowagę w zwykłej ciszy, słuchaniu i widzeniu bez osądzania. Czwòrka Kijów w Arkanach Małych, to przestrzeń, która spoczywa w równowadze na wszystkich głównych punktach (północ, południe, wschód i zachód). Ennearkan 68 w swym introspektywnym spojrzeniu zaczyna smakować głębię wewnętrznej ciszy.
Osoby te stają się bardzo cichymi ludźmi, ale kiedy mówią, są fascynujący, ponieważ to, co mówią, jest pełne energii, którą nieustannie przetwarzają w swoim umyśle. Nie rozpaczają już tak jak wcześniej, jeśli czegoś nie rozumieją, lecz bacznie obserwują i stale słuchają. Dawniej chcieli posiadać wiedzę, teraz sami dają się posiąść tajemnicy. Fizyka uczy prawdy psychologicznej: „obecność obserwatora zmienia to, co jest obserwowane”, czyli choć chce on zrozumieć świat obiektywny, to jego własny akt badania dodaje mu  czegoś subiektywnego, dlatego zaczyna się jego nowa droga: obserwuje bez osądzania i w ten sposób nic nie dodaje, a więcej odkrywa. Jednak zawsze pozostaje ze swoimi cieniami i ciemnymi stronami.

Energia Yang + : Orzeźwienie, szczęście, czas beztroski, ochrona, świętowanie.
Energia Yin - : Zderzenie, walka o ciągłą stabilność i melancholia.



AKCEPTACJA

W ósmej ewolucji E5 napotykamy punkt zwrotny charakteru tej osobowości: jej egzystencjalną raną jest odrzucenie, więc zaczyna się od korzenia: nie odrzucanie siebie oznacza akceptację siebie. Na wykresie Enneagramu widzimy jak Ennearcan 5 staje się 68 i dlatego przyjmuje dwa punkty zbieżności i refleksji: E6 pomaga rozpoznać, że jest osobą godną zaufania, odpowiedzialną i pewną siebie, natomiast od E8 uczy się poczucia bezpieczeństwa, niezależności i odwagi w stawianiu czoła światu, nawet gdy ten pozostaje dżunglą trudnych relacji. Nic nie jest stracone; ludzie i przedmioty postrzegają  szczegółowo i niełatwo tracą  koncentrację, nigdy się nie nudzą i niezależnie od tego, ile wiedzą, zawsze chcą wiedzieć więcej. Są to niezwykle konsekwentni pracownicy, którzy latami atakują problem, dopóki nie zostanie on rozwiązany lub dopóki nie stanie się jasne, że jest on nierozwiązywalny.

SZAFARZ

Dziewiąta i ostatnia ewolucja Enneatypu 5, który staje się Enneracanem 76 zwanym tym, który zapewnia lub rozdaje, który wie, czego potrzebują inni. Rana odrzucenia zostaje zagojona, czego wyrazem jest chęć dania innym tego, czego im odmówiono. Reprezentuje zasadę opatrzności. Powyżej widać ideogram pierwotnych wód płynących, symbol odrodzenia, początku i odnowy.
To pierwotny ocean, Nun, chaos, z którego wyłania się wszelki porządek. Pod wodami słońce, symbol światła Boga Ra, zrodzonego z Chaosu, z Nun. Takie właśnie są dojrzałe osobowości E5: tajemnicze i przez to chaotyczne, ale potrafiące we wszystkim nadać porządek i zasady. W centrum znajduje się faraon oddający swoje bogactwa poddanym; jest on symbolem dystansu i hojności charakterystycznej dla dojrzałego E5. W dolnej części, w nieświadomości, znajduje się Bóg Jnum z głową barana, Bóg nocy i płodności, zdolności działania, tworzenia. E5 osiągnął zdolność do opracowywania rozwiązań, ale podświadomie pozostaje trochę uparty jak baran, nigdy się nie zatrzymuje, gdy czegoś zechce.


WIECZNI WALCZĄCY PRZECIWKO NIEREALNEMU ŚWIATU

W najzdrowszym swym stanie E5 staje się Rycerzem Kijów Arkanòw Małych. Będzie nadal walczył o zdrowy rozsądek, logikę i lepszy świat zgodnie ze swoimi wizjami. E5 w swojej najnowszej ewolucji, Ennearkan 76, ma paradoksalną zdolność głębokiego wnikania w rzeczywistość poprzez szerokie jej rozumienie, rozumienie relacji połączonych ze sobą, ale jednocześnie postrzeganie ich osobno i w porządku, gdzie inni widzą jedynie zamieszanie. Ale E5 nie trzymają się już własnych wyobrażeń o tym, jak działa świat, raczej tak głęboko obejmują rzeczywistość, że rozumieją uniwersalne prawa i płyną z Naturą, stają się ludźmi bardzo kontemplacyjnymi, spostrzegawczymi, milczącymi. Mają jasne zdanie na temat mrocznych spraw życia i potrafią przewidywać wydarzenia, często na długo przed tym, zanim inni będą mogli je zweryfikować. Wydają się być prorokami i wizjonerami, choć wyjaśnienie jest prostsze: mają zdolność przewidywania, bo widzą świat z niezwykłą jasnością, jak tkacz, który zna projekt gobelinu przed jego ukończeniem.

Jak zawsze pozostają plusy i minusy, gdy E5 pozwalają się pokonać swojej ciemnej stronie:

Energia Yang + : Impet, pasja, przywództwo, zaangażowanie.
Energia Yin – : Autorytarność, porywczość, zbytnia pewność siebie.







PRZYJĘCIE ORZUCENIA

Przeanalizujmy ostatnią ewolucję E5 za pomocą wykresu Enneagramu. Każdy cykl rozwija się numerycznie, dodając 9 do poprzedniego cyklu (ponieważ 9 to okres ciąży, jak u kobiety). Ennearkany są kabalistycznie zawsze wielokrotnościami 5, ale są 4 Enneatypy, których ostateczna ewolucja nie jest kompletna: są to ludzie, którzy pozostają wiecznie niezadowoleni, zawsze będzie im brakować czegoś do poczucia spełnienia, dlatego jak widać ostatnia ewolucja, zatem Ennearkan 76, schodzi do E4 (76 = 7+6= 13 = 1+3= 4). Tutaj rana odrzucenia zostaje zagojona i odnajduje w E4 artystyczną siłę, która go wyróżnia. Zdobywa potencjał E6, istoty refleksyjnej, wychodzi poza racjonalne myślenie i dowiaduje się jak odsłonić obiektywną rzeczywistość, a czyniąc to przechodzi w stronę niewysłowionego, w stronę poziomu zrozumienia, na którym słowa, teorie i symbole zostaną pozostawione w tyle. Od E7 nabywa cechę, która wcześniej była dla E5 niemożliwa: entuzjazm, postrzeganie świata w całej jego złożoności i prostocie, z wizją, która zdaje się pochodzić spoza nich samych. Są pionierami intelektualnymi, którzy otwierają przed ludzkością nowe dziedziny wiedzy.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz