Ennearkan 4

 


EWOLUCJA ENNEARKANU 4

MĘCZENNIK ZDOBYWCA

Zaczynamy ewolucję Enneatypu 4 i przypominamy, że cała jego perła osobowości zbudowana jest wokół dziecięcej rany ograniczeń narzuconych w niejednoznaczny sposób, granic, które jego wewnętrzny Cesarz postrzega jako terytoria do zdobycia i rozszerzenia lub zamknięcia wszystkiego i wszystkich w jego przestrzeni, ponieważ Cesarz jako archetyp może uwolnić lub uciskać. Ennearkan 4 jest bardzo oryginalny, ponieważ dorastał w potrzebie obserwowania zawsze poza granicami, ograniczeniami. Wie jak patrzeć dalej i szybko uczy się wyróżniać od innych.

Zawsze dodając +9 (kluczowy numer Enneagramu, numer ewolucyjny i twórczy) do każdej ewolucji, wszystkie Ennearkana są zawsze źródłami 4, a ich suma zawsze będzie równa 4:

4+9 = 13 (1+3=4), 13+9= 22 (2+2=4), 22+9 = 31 (3+1=4), 31+9 = 40 (4+0=4), 40+9 = 49 (4+9=13=1+3=4), 49+9 = 58 (5+8= 13=1+3=4), 58+9 = 67 (6+7=13=1+3=4), poza 67+9 = 75 (7+5=12=1+2=4).

MARGINALIZOWANY PRZEZ SAMEGO SIEBIE 

MA TENDENCJĘ DO ZNIKNIĘCIA

(Ennearkan 13)

Ten Enneatyp zawsze czuje się niezrozumiany; ludzie ci pragną, aby ktoś napełnił ich miłością, której nigdy nie mieli. Potrafią też wyobrazić sobie śmierć jako coś heroicznego, romantycznego, artystycznego. Mają melancholijnego ducha, zawsze niezadowoleni i nie robią nic, aby wydostać się z tego egzystencjalnego bólu, w tym są również emocjonalnie masochistami - także dlatego, że nierzadko są wyjątkowymi ludźmi, ludźmi, ktòrzy walczyli o stworzenie własnej osobliwości lub różnorodności, która czyni ich naprawdę jednostkami fascynującymi w kontekście ich fatalnego losu ...

Ennearkan 13 jest nazywany w tarocie egipskim nieśmiertelnością, ale nie jest rozumiany jako brak śmierci - jest to zdolność do ewolucji w taki sposób, aby uzyskać wizję wieczności w każdym cyklu, przy każdej osobistej śmierci: jesteśmy wieczni, ale śmiertelni, a śmierć nie jest absolutna, jest cyklem, procesem, przejściem. 

Symbolika karty jest jasna: w górnej części znajduje się znak siedziby ducha, sokół jako reinkarnacja boga Ra, słońce, które zawsze zachodzi i wschodzi. Dwa papirusowe kwiaty tworzą łuk, który jest drzwiami lub wejściem do wymiaru mentalnego. Człowiek w centrum, który uprawia ziemię, czerpie z niej ziarno, a następnie życie poprzez śmierć lub żniwa. W rzeczywistości w dolnej części, w przestrzeni nieświadomości, opadające kłosy, a więc te, które umierają, są wypełnione ziarnem, a zatem życiem, są doświadczeniami, które przeżyliśmy.

ŚMIERĆ NIE JEST OGRANICZENIEM, JEST GRANICĄ

Mamy do czynienia z osobą, której rana nośna to ograniczenie dawanego jej zaufania i ten brak wiary w siebie prowadzi ją do zamknięcia się w sobie, zakopania się w swoim świecie, ale także do odróżniania się od innych, aby się nie zagubić. Osoby takie czują się oderwane od samego życia. Ich zazdrość jest instynktowna, ale nieoczywista, chcieliby mieć możliwości innych ludzi, te, których im odmówiono; to także zdrowa zazdrość, zrodzona z rozpoznania swego nierozpoznanego potencjału. Ta wewnętrzna śmierć, jeśli pozostaje na tym traumatycznym etapie, staje się instynktem samobójczym. Nieprzypadkowo łączy się z negatywnym aspektem Arkanu Śmierci. Jest to najciemniejsza strona E4; uważają siebie za  przypadki przegrane, są bardzo skłonni do popadania w destrukcyjne występki (alkohol, narkotyki, fizyczne zaniedbanie) z powodu swej słabości; kochają sztukę jako życiodajny tlen i żyją nią na zasadzie antydepresantòw. Nierzadko są to też wielcy geniusze: muzycy, malarze czy mnisi, którzy porzucają wszystko i wszystkich. Jest to rozbieranie się z życia, ale nieświadomy impuls to śmierć, a nie witalność, jak to powinno być na drodze ducha.

OGRANICZENIE JEST OTWARTYM HORYZONTEM

Pierwszą rzeczą, której uczy się nasz rosnący instynkt, jest to, że granice są zamkniętymi drzwiami, więc należy je otworzyć; są horyzontami, które wykluczają, ale także otwierają się na inne horyzonty, jak Ennearkan Śmierci: to, co się kończy, staje się kiełkiem nowego życia. Enneatyp wychowany w granicach, zakazach, ograniczeniach, barierach moralnych, przeczuwa, że pozostawanie w tych parametrach oznacza skamieniałość, sztywność, nieustępliwość. 

Aby ewoluować, trzeba się otworzyć, wyjść poza.

Grafika wewnątrz Ennegramu mówi nam, że odbicie E4 wynosi 13:1 i 3. To pierwsze idzie w górę w kierunku Enneatypu 1, z którego dowiaduje się, że musi się zreformować, szukać doskonalszej racji, stworzyć styl innego życia, natomiast od Enneatypu 3 uczy się, że musi sobie radzić, że ma wyjątkową wartość, czyli pewność siebie, nawet jeśli jest to sprzeczne z zasadami i wzorcami.


ZOSTAWIĆ WSZYSTKO I WSZYSTKICH 

I ODEJŚĆ W KIERUNKU NIEZNANEGO

(Ennearkan 22)

Zacznijmy od symboliki karty 22; jest to Arkan zwany powrotem, ponieważ w Tarocie, po Arkanie 21, wszystko zaczyna się od nowa, rozpoczyna się kolejny cykl. Człowiek pośrodku podróżuje; pamiętajmy, że to Arkan Głupca. Jego przewodnikiem, maskotką lub zwierzęcym instynktem jest krokodyl, zwierzę, które w starożytnym Egipcie reprezentowało siły chaosu, walkę człowieka z niszczycielskimi siłami, personifikację boga Sobka. Kocia skóra, którą ma na ramionach, jest symbolem przemiany skórnej, czyli przejścia ze świata zwierzęcego do duchowego, dominacji kociego świata, czyli instynktownego. Krzyż Ank w prawej dłoni jest symbolem nieśmiertelności, jest poszukiwaniem egzystencjalnego, duchowego sensu życia. W lewej widzimy symbol siły, mistrzostwa i męstwa. To wszystko, czego potrzebuje nasz Ennearkan 22, trzecia ewolucja Enneatypu 4. Rozpoczyna się trudna podróż przeciw otaczającemu go światu - to zaćmienie słońca,, ktòre widać u góry grafiki, ponieważ E4 straciło marzenie o samorealizacji, czuje złość na siebie za to, czego nie zrobiło, zdaje sobie sprawę z marnowania cennego czasu, z tego, że przegapiło okazję i pozostało w tyle za innymi niemal pod każdym względem (osobistym, społecznym i zawodowym); odczuwa silny wstyd.

Rana z dzieciństwa takich ludzi to czucie się zawsze ograniczonym. Marnują swoje życie i dobrze o tym wiedzą. Czują się nieudacznikami, nie osiągnęli niczego wartościowego i boją się, że nigdy niczego nie osiągną. Ponieważ nie chcą być krzywdzeni przez innych, niweczą swe pragnienia i oczekiwania wobec siebie i ograniczają się do budowanie jedynie związków i przyjaźni. Początkowo są zablokowani sentymentalnie.

SZALEŃSTWO JEST NIEOGRANICZONYM OGRANICZENIEM

Arkanem wyznaczającym tę ewolucję jest Głupiec. Ze swej natury nie zna granic, jego świat wykracza poza rzeczywistość. Ta nieograniczona energia kwestionuje całą naturę człowieka zamkniętego w granicach, regułach, przykazaniach, nakazach. Rzeczy, które E4 ożywiały, już go nie ożywiają; staje się zmęczony, apatyczny, wyalienowany z siebie i od innych, pogrąża się w emocjonalnym paraliżu, niezdolny do działania i relacji.

E4 nie szukają pomocy ani przyjaciół, wolą pozostać w domu. Bardzo trudno jest im reagować. Wszystko wydaje się im daremne i martwe. Na tym poziomie nadal mają samoświadomość i zdają sobie sprawę z tego, że są w depresji lub pozbawieni motywacji. Wiedzą, że mają wewnętrzne światło, ale spowici ciemnością, boją się, że to światło zgaśnie i poczują złość. Powstrzymują się od okazywania reakcji, nawet jeśli inni ludzie zauważają, że E4 wyglądają na załamanych, wzdychają głęboko, są sztywni lub płaczą, a jednak ukrywają całą swoją emocjonalność i boją się wyrazić to, co czują z obawy, że sytuacja się pogorszy.


WYCHODZENIE POZA SIEBIE

Zobaczmy teraz, dzięki grafice wewnątrz Ennegramu, jak E4 rozpoczyna wewnętrzną ewolucję wychodzącą na zewnątrz, ponieważ jego rana z dzieciństwa jest ograniczaniem - E4 w Arkanie Głupca, który chce podróżować, dowiaduje się, że granice nie są zakazami dla cudzoziemcòw, ale horyzontami, które należy przekroczyć, aby wrócić do domu. W swojej trzeciej ewolucji staje się Ennearkanem 22; jest tylko jedna linia, bezpośrednia konfrontacja, od 4 do 2, tak że E4 musi nauczyć się od E2 zdolności nawiązywania relacji, wychodzenia z siebie. 
Wszyscy nas ograniczają, jeśli nie działamy, jeśli dajemy się zamknąć w ich żądaniach lub prośbach, ale jeśli wyruszymy w naszą podróż, nikt nie może nam przeszkodzić. Arkan Głupca jest nie do powstrzymania, podąża jedynie za swoim instynktem (reprezentowanym w idącej za nim maskotce).


PRZESZKODY TO TRAMPOLINY

W czwartej ewolucji Enneatyp 4 staje się Ennearkanem 31 zwanym przeszkodą. To siła, która blokuje osobę i podkreśla jej ograniczenia. Pojawia się jednak świadomość: przeszkody nie są po to, by nas powstrzymywać, ale by zachęcić do ich pokonania. Tu wewnętrzna wibracja rządzi rozwojem osobistym w procesie emancypacji, niezależności, zdolności do bycia sobą i budowania prawdziwej osobowości. Jest to sokół, który widnieje u góry karty, symbol wewnętrznego światła, symbol Hora (greckiego Horusa), który widzi w ciemności, oświecony. Sokół patrzy w prawo, w przeszłość, rozumie wszystko, co się wydarzyło.

Pod sokołem znajduje się ideogram oddania, rezygnacji, zrozumienia poprzez dar. Poddanie się jest właściwym wyborem, trzymanie się dawnych ran jest błędem. W centrum jest matka, która daje swoim dzieciom ziarno, czyli doświadczenie życia, przekonania, wartości. W dolnej części znajduje się podwójny świat: księżyc i słońce, ale to duch wewnętrzny (Księżyc) góruje nad zewnętrznym (Słońcem), to uczucia (zasada kobieca) stoją ponad rozumem (zasada męska).

NIEZDYSCYPLINOWANIE ARTYSTYCZNE

Enneatyp 4 w czwartej ewolucji rozpoczyna wewnętrzną rewolucję. Przeciwstawia się innym, ponieważ jest perwersyjnie samowolny, nie można na nim polegać, ponieważ nie lubi, gdy mu się mówi, co ma robić - zrobi wszystko po swojemu, w swoim czasie, lub po prostu nie zrobi tego wcale. Jak widzimy, zaczyna narzucać swoje ograniczenia innym. Ponieważ nie rozwinął swoich umiejętności społecznych, a jego poczucie własnej wartości ucierpiało z powodu wątpienia w siebie, przejawia naturalną zrzędliwość, niezdyscyplinowanie. Czuje  się wyjątkowy i zwolniony z reguł życia wspòlnych innym, czuje się wolny od jakiegokolwiek obowiązku przestrzegania normalnych konwencji życia społecznego. W towarzystwie jest bezbronny i niepewny. Często są to osoby, które uwielbiają żyć samotnie, aby nie mieć ograniczeń, jakie niesie ze sobą życie we wspólnocie.

Żyją głównie w swojej wyobraźni (zwykle są to ludzie z dużym wyczuciem sztuki), więc ich przyjemności nigdy nie mogą być zaspokojone i wiedzą, że różnią się od tłumu, ale użalają się nad sobą, bo czują, że zawodzą w swoich związkach. Niektórzy stają się hipochondrykami martwiącymi się o siebie, ponieważ nikt inny tego dla nich nie robi. Ich blokada przybiera formę samozadowolenia i to nie pozwala E4 na krok do przodu.

Odpowiada mu Arkan Mały, 9 Pucharów, która ma zarówno pozytywne, jak i negatywne wibracje:

ENERGIA YANG + : Sukces, pewność, zadowolenie, poczucie własnej wartości

ENERGIA YIN - : Rozczarowania, wewnętrzna samotność, przygnębienie


ARTYSTYCZNA GŁĘBIA

Poprzez grafikę Enneagramu widzimy, jak E4 wypada na tle pozostałych dwóch punktów lub Ennetypów: 3 i 1. Od E3 uczy się poczucia piękna i wyjątkowości, dając początek swojemu zmysłowi artystycznemu, w poszukiwaniu czegoś, co zawsze prowadzi do transcendencji. Natomiast od E1 uczy się, że doskonałość nie ma granic, że wszystko musi być zrobione dobrze, że nigdy nie ma końca, wszystko zawsze ewoluuje. Tutaj zaczyna się jego ewolucja, Ennearkan 31, cel pokonywania ograniczeń bez ich łamania, pójścia dalej bez pogardy dla tych, którzy pozostają w tyle. Dziewiątka Pucharów ukazuje uczucie radości, zadowolenia, przyjemności i szczęścia w ogóle, ale wszystko w bardzo indywidualny sposób.

PRZECZUCIE

Piąta ewolucja Enneatypu 4; jego dotychczas ograniczony potencjał sięga dna, gdy limity dotknęły także emocji: niemożność zadeklarowania siebie, okazania miłości, a nawet strach przed wystąpieniami publicznymi. Jeśli E4 nie potrafią się wyrazić, izolują się całkowicie od otoczenia, zamiast narażać się na emocjonalne problemy związane z komunikowaniem innym czegoś o sobie. Lubią być pozostawieni sami sobie, aby radzić sobie ze swymi uczuciami, także tymi generowanymi przez ich wyobraźnię. Są cisi, nieśmiali, niezwykle powściągliwi, melancholijni i niezręczni. 
Powyżej znajduje się okrąg obejmujący dwa węże kobry: są one symbolem chaosu, który zawsze zagraża porządkowi dualnego świata w działaniu, naszych półkul mózgowych w równowadze, podczas gdy okrąg jest wiecznością w swojej doskonałości. Nad okręgiem znajduje się ideogram kosmicznego światła, światła ducha, które pomaga duszy widzieć jasno. W centrum mężczyzna trzyma Ankh (☥), będący kluczem do życia (zasada racjonalności, Yang, męski), poszukiwania sensu egzystencjalnego, natomiast drugą ręką łączy się z gestem kobiety: ręce wyciągnięte do przodu są symbolem ochrony wobec przyszłości (zasada emocjonalna, Yin, kobieca), a oznacza uważną obserwację tego, co ma się wydarzyć. W dolnej części znajdują się ponownie dwie zasady: męska (słońce) i żeńska (księżyc), ponieważ Ennearkan 4 jest narodzinami intuicji, przeczuciem równowagi.


DŁAWIĆ SIĘ WŁASNYM BÓLEM

Na tym etapie E4 zdaje sobie sprawę, że jest ograniczony sentymentalnie, co jest przyczyną jego niepewności. Chciałby związków i odrobiny życia towarzyskiego, ale nie może znieść trywialnego życia mas, tak trudno mu nawiązywać kontakty towarzyskie. Uważa, że ludzie stanowią zagrożenie dla jego równowagi emocjonalnej. Są to osoby bardzo introwertyczne, co dodaje im atmosfery tajemniczości, ale w rzeczywistości są to ludzie niedostosowani społecznie. Są drażliwi, ponieważ wszystko internalizują i dlatego biorą wszystko do siebie, co w rzeczywistości utrudnia im bliższe poznanie. Nierzadko są w złym humorze i czują się nieszczęśliwi, bo patrzą na wszystko od strony swojej granicy, z zamknięcia: niczym żaba w studni myślą, że niebo to ten mały okrąg w górze i nie wierzą, jeśli ktoś im mówi że niebo jest ogromne. Pułapką tego typu osobowości jest to, iż jest przekonana o tym, że świat ją rani, a nie widzi, że patrzy na świat poprzez swój ból. Ten wewnętrzny nieporządek nie pozwala jej dostrzec porządku i piękna stworzenia. Stracona została prawidłowa perspektywa samych siebie dlatego E4 krąży nieskończenie w kòłko liżąc swoje rany, żałując tego, kim nie jest, zamiast odkryć, kim naprawdę jest.

Ennerkan 31, który objawia się czwórką Mieczy, wskazuje drogę ucieczki:
Energia Yang +: Poczucie spokoju, stabilności, orientacji
Energia Yin -: Strata, niestabilność, poczucie potrzeby ucieczki

WARTOŚĆ LIMITÓW

W grafice Enneagramu wyraźnie widać, jak Enneatyp 4 dociera do swego środka, do cyfry zero - jest to spotkanie z raną z dzieciństwa, granicą. Numerologia mówi nam, że liczby są nieskończone, bez ograniczeń, są takie, jakim chciałby być E4: bez ograniczeń, bez zasad, bez zależności od kogokolwiek. Ale takie podejście w Naturze nie jest zdrowe dla ludzi: zawsze jesteśmy od kogoś zależni, jesteśmy istotami relacyjnymi, zrodzonymi z relacji i dlatego w jakiś sposób rozwijamy się w relacji. Z czasem nawet pustelnicy zrozumieli, że konieczne jest zebranie się w grupie z innymi pustelnikami i dzielenie się, konfrontacja, dawanie i otrzymywanie. 
Limit w Naturze jest sposobem na zachowanie, opiekę i ochronę. Ograniczenia nie zawsze nas warunkują. Na przykład ograniczenie prędkości stara się uchronić nas przed wieloma wypadkami w ruchu drogowym. Problemem nie są zatem ograniczenia, ale sposób, w jaki są one narzucane i znoszone. 
Zero to nieokreślony limit, odtąd ewolucja E4 będzie zawsze pozytywna: wykorzysta limit, aby mieć nieograniczoną liczbę możliwości, zamiast oślepiać siebie eliminując wszelkie ograniczenia.

WSZECHSTRONNOŚĆ

Szósta ewolucja E4 to Ennearkan 49, wszechstronność, umiejętność poruszania się w możliwych granicach. U góry karty widzimy ideogram połączenia, ponieważ wszystko w Naturze jest zjednoczone i połączone. Na górze pośrodku znajduje się Bóg Upuat z głową psa. W mitologii egipskiej był bogiem wojny, jego misją jest otwieranie dróg, a następnie przekraczanie granic w celu znalezienia sensu. W centrum postać Bogini Hep, bóstwa Nilu, rzeki, która dała życie Egiptowi, dlatego jest to droga życia, odrodzenia, dobrobytu.
W rękach bogini trzyma dwie wazy i reprezentuje dwa dopływy Nilu. Rzeka jest przepływem, dlatego granica musi nadal się rozwijać, nawet rzeka ma granice, brzegi, ale kiedy Nil wylewał, wszystkie ziemie rozkwitały. E4 musi nauczyć się, kiedy trzymać się granic, a kiedy je przełamać lub rozbić, aby dać życie, promieniować jak rzeka Nil. W dolnej części znajduje się wejście do świątyni, wejście do nieświadomości, do najbardziej intymnej części sumienia, gdzie E4 zaczyna rozumieć przyczynę swoich ograniczeń.


MYŚL NIE MA OGRANICZEŃ

Logiczne jest, że osoba, która dorastała z dziecięcą raną ograniczeń, gdy już posmakuje świata introspekcji, znajduje komfort w myślach, bo myśl jest nieskończona, nieograniczona. Ponieważ E4 boją się, że nie zostaną zrozumiani, odnajdują w myślach nieograniczoną formę wyrażania swoich ograniczonych uczuć, dlatego E4 kocha sztukę, tlen ducha, nieskończoną formę manifestowania całego wewnętrznego złego samopoczucia. 
Odpowiada temu Arkan Mniejszy, Król Mieczy, ten, który panuje nad myślami za pomocą rozumu. Posiadając ten talent, E4 nie zawsze zarabiają w ten sposòb na życie, więc wykonują wiele powszechnych zawodów, ale prywatnie czują się filozofami, piosenkarzami, tancerzami, malarzami, poetami, pisarzami... zawsze jednak trochę sfrustrowani. Nierzadko w głębi duszy są estetami, romantykami, mistykami.
Ta tendencja do życia w wewnętrznym i abstrakcyjnym świecie, jak zawsze, ma swoje zalety i wady:
Energia Yang+ : Silne przekonanie, samokrytyka i samodyscyplina, autorytet i poczucie bezpieczeństwa
Energia Yin - : Zarozumiałość, autorytarne myślenie, stronnicza krytyka i psychologiczna dominacja nad innymi

NIEOGRANICZONY IDEALIZM

Na grafice Enneagramu widzimy jak E4 w tej ewolucji jest rzutowany w górę, w kierunku E9. W rzeczywistości E4 są to ludzie, którzy bardzo używają swojej wyobraźni i często tworzą sobie świat na swój obraz i podobieństwo, ale może to spowodować u nich problemy, ponieważ nie jest tak w obiektywnej rzeczywistości. U E9 pociąga ich poszukiwanie spokoju i harmonii, ale podobnie jak E9 ryzykują zamknięciem się w swoim świecie, unikaniem kontaktów emocjonalnych i sentymentalnych z obawy przed granicami. To klasyczne przypadki osòb, które na przykład chciałyby się zaręczyć, ale poddają się na starcie, bo uważają, że ​​będzie zbyt dużo zobowiązań, obowiązków, a co za tym idzie i ograniczeń. Niestety, większość ich związków odbywa się niemal wyłącznie w ich wyobraźni, przez co realni ludzie nie są tacy, jak pierwotnie sobie ich wyobrażali, ponieważ rzeczywistość zawsze różni się od naszych snów.

OTWARCIE BEZ OGRANICZEŃ

Siódma ewolucja Ennatypu 4. Nie znając granic, ten typ osobowości jest bardzo szczery; to ludzie konkretni, otwierają się w autentyczny sposób, dla nich nawet wady są częścią ich natury, więc nie mają problemu z wyznaniem własnych wad otwarcie. Ta otwartość w oczywisty sposób powoduje, iż są to często ludzie cenzurowani i niezrozumiani. Tutaj pojawia się potrzeba ponownej oceny. Ennearkan 58 to przekwalifikowanie lub przewartościowanie, aktualizacja, przeglądnięcie w jasny i głęboki sposób całej sytuacji z jej zaletami i wadami, innymi słowy jest to świadomość.
Na górze widzimy rogatego węża, symbol skupienia uwagi tych, którzy nauczyli się obserwować wroga lub pułapki. Pod wężem znajduje się sześcian, symbol stabilności, a oczy narysowane na sześcianie to zdolność rozumienia rzeczy we wszystkich ich kierunkach i konsekwencjach. Pośrodku siedząca kobieta kalkuluje i rysuje jako symbol wrażliwych i receptywnych zdolności duszy, dlatego pozostaje w równowadze i spokoju. W dolnej części strusie pióro jest symbolem umiejętności analizowania i rozeznawania, a więc opisywania emocji i myśli.


NIE JESTEŚ OGRANICZONY, MASZ OGRANICZENIA

Największym odkryciem tej siódmej ewolucji jest to, że granicą, dziecięcą raną E4, nie jest stan, ale postawa, czyli granica, która została na E4 narzucona; to sytuacja zewnętrzna, a nie wewnętrzna. Odkrycie siebie nie ograniczonego wewnętrznie, ale z ograniczeniami zewnętrznymi, pomaga przejść siebie wewnętrzne, przekraczając ograniczenia zewnętrzne. E4 rozumie, że jego wewnętrzne spełnienie jest ważniejsze niż dostosowanie się do wzorców społeczeństwa, dlatego osoby te są indywidualistami i towarzyscy zaczynają być tylko z tymi, którzy szanują ich przestrzeń, z tymi, którzy są autentyczni, z tymi, którzy nie kopiują stereotypów, z tymi, którzy chcą znaleźć własną drogę.

Arkana Małe odpowiadające tej siódmej ewolucji E4 to 8 Monet:
Energia Yang +: Precyzja, pracowitość, nigdy nie poddawanie się w dążeniu do celu
Energia Yin –: Strach przed brakiem stosownej oceny, impulsy gniewu i przebiegłości

LUDZKIE UBÓSTWO WEWNĘTRZNE NIE MA OGRANICZEŃ

Niezależnie od sytuacji, E4 wie, że jest samotnikiem; pośród ludzi znajduje niewielu, z którymi może się utożsamić, ale nie doświadcza już samotności jako ograniczenia czy izolacji, a jako przywileju, miejsca orzeźwienia i bezpieczeństwa. Tutaj uczy się dostrzegać drugą stronę medalu w relacjach międzyludzkich: każdy jest trochę świętym, a trochę demonem, trochę szczerym i trochę obłudnym. Nie razi go już ta ludzka mizeria, trochę szlachetna, ale i trochę małostkowa. Tutaj przychodzi poczucie sarkazmu i ironii E4, dobre poczucie humoru: uczy się śmiać przede wszystkim z siebie. Grafika uczy nas, jak E4 wnika w głąb (odbicie przeciwnej strony w Enneagramie) i zostaje skonfrontowany z dwoma różnymi wymiarami: 5 i 8. Od Enneatypu 5 uczy się trzymać z daleka, aby obserwować, a przede wszystkim zawsze chce czuć się wolny; od Enneatypu 8 uczy się działać, współpracować, odnosić się do innych z poszanowaniem należnych granic, nie tracąc nigdy swojego terytorium.

UCZ SIĘ BEZ OGRANICZEŃ ZE SWOICH OGRANICZEŃ

W ten sposób rana staje się źródłem siły: E4, złamany dziecięcą raną ograniczeń, zakazów, surowych i kastrujących zasad, z czasem uczy się, że ograniczenia w Naturze dają nam potencjał, mają być przezwyciężone, ponieważ wszyscy mamy nasze ograniczenia i na tyle, na ile je akceptujemy, pokonujemy samych siebie. E4 staje się osobą bardzo introspekcyjną i refleksyjną, potrafi zadać sobie pytanie „kim jestem?”, „jaki jest sens istnienia?” i to wewnętrzne spojrzenie to narodziny szczerości, przede wszystkim wobec siebie, narodziny uczciwości w stawianiu czoła problemom egzystencjalnym, tym najbardziej podstawowym.
Jest to ósma ewolucja E4, która staje się Ennearkanem 67, przyjaźnią: byciem przyjacielem sobie, byciem sobie wspólnikiem, z tolerancją, cierpliwością wobec własnych ograniczeń. Na górze grafiki ideogram zadaszonej przestrzeni, poczucia bezpieczeństwa, domu, w którym znajduje się palenisko, kosmiczny płomień - czuje się ciepło, jest bezpiecznie, to wewnętrzne światło, życiowe przekonania. Kobieta w centrum, która wznosi ramiona w stronę kosmicznego płomienia, jest znakiem dziękczynienia, zadowolenia z uniwersalnej miłości. Poniżej znajduje się szakal, Bóg Anubis, czarny jak nasza nieświadomość i posiadający zdolność ożywiania tego, co martwe, to znaczy rozwiązywania naszych traum (Anubis prowadził dusze zmarłych dalej).


WYJŚCIE PONAD OGRANICZENIA

E4 odkrywa, że ​​poza jego granicami są granice innych i dzięki temu udaje mu się zrozumieć problemy innych. Staje się wrażliwy nie tylko do siebie, ale także względem innych, ponieważ ma intuicję, potrafi uchwycić tor myślenia innych ludzi, słyszeć i widzieć świat. Ta świadomość sprawia, że ​​E4 jest osobą bardzo intuicyjną i empatyczną. Zwraca uwagę na swoje uczucia, aby zobaczyć, czego może się o sobie dowiedzieć z tego źródła samowiedzy. Oczywiście ryzyko (lub niebezpieczna granica) polega na pozostawaniu w izolacji od otoczenia, co utrudnia zachowanie asertywności lub prowadzenie praktycznych zajęć; E4 zdają sobie sprawę z tego, że choć chcą pozostać w izolacji, życie zawsze wiąże się z kompromisami społecznymi, dlatego uczą się, że życie społeczne to teatr, w którym są widzami i bohaterami, ale nie boją się tego, co podpowiadają im ich uczucia, nawet jeśli mogą być one bolesne i szokujące.

Arkan Mały odpowiadający Ennearkanowi 67 to 3 Kijów, z jej zaletami i wadami:
Yang +: Energia: Sukces, zaradność, przewidywanie
Energia Yin –: Błędny krok, wewnętrzne zamieszanie, potrzeba odpoczynku i spokoju

OGRANICZENIA TO WYZWANIE, A NIE BARIERA

Na grafice Ennegramu widzimy, że im bardziej kąt czy projekcja ewoluuje i dojrzewa, tym bardziej nabiera większej głębi. Tym razem E4 osiąga jeszcze dwa punkty porównawcze z Enneatypem 67: punkt, czyli Enneatyp 6 i 7. Od E6 uczy się zastanawiać i kwestionować wszystko, nabywając pewność siebie bez strachu, jaki ma E6, ponieważ E4 nie boi się ograniczeń, wręcz chce je pokonywać. Z kolei od E7 uczy się entuzjazmu, radości z cieszenia się momentami, w których musi stawić czoła ograniczeniom, traktując je jako wyzwanie, a nie karę - E4 wie, że jest wyjątkową osobą, ale nie boi się już, że nie zostanie rozpoznany i zaspokojony, nie uważa już tego za swoją granicę, ale za granicę innych, którzy nie wiedzą, nie potrafią go rozpoznać i docenić.



HOJNOŚĆ

Ostatnia ewolucja E4; dotarliśmy do Ennearkanu 75 zwanego hojnością. Wskazuje na działanie mające na celu tworzenie, a dokładnie wytwarzanie nie tylko siebie, ale także dawanie siebie, dlatego hojność rozumiana jest jako zdolność dawania bez ograniczeń. Im bogatsi jesteśmy wewnętrznie, tym więcej dajemy duchowo. Dlatego u góry grafiki widzimy symbol Boga Horusa, sokoła, Tego, który z góry wiedział, jak dać światło ludziom. Pod sokołem widzimy słońce, którego promienie są jak ręce, dary życia, symbol boga Atona, ktòry oznacza „Całość”, ponieważ tworzy sam siebie, jest niezależny. To słońce, które sprawia, że ​​wznoszą się ku niemu owoce ziemi, ponownie ofiarowane jako dar kapłana, człowieka, który wie, jak wypełnić cykl boski i ziemski: jest to harmonia dawania i otrzymywania. Ci, którzy są hojni, otrzymują z kolei wiele energii wewnętrznej. Noszona przez kapłana skóra geparda jest symbolem panowania nad Naturą. W dolnej części znajduje się wolny niewolnik, gdyż posiadanie lin na ramionach świadczy o tym, że faraon nie nakłada na niego żadnych ograniczeń.


AKCEPTACJA OGRANICZEŃ TO ICH PRZEKROCZENIE

W tej ostatniej ewolucji E4 akceptuje wszelkie ograniczenia, ale właśnie z tego powodu nie jest przez nie ograniczany, wykorzystuje każdy upadek na swoją korzyść. Ma większy kontakt ze swoimi impulsami, nauczył się słuchać swoich wewnętrznych głosów, ale nie przestając dostrzegać otoczenia. Potrafi nadać swoim nieświadomym impulsom obiektywną formę w dziele sztuki. Pokonawszy swoje zahamowania, otwiera drogę inspiracji, dzięki czemu może pozostać kreatywny przez większość czasu.
Często sam jest źródłem inspiracji, ponieważ potrafi wyrazić to, co inni czują, ale nie potrafi opisywać, dlatego przekracza granice innych ludzi nie niszcząc ich, a raczej przekształcając je w intuicje i doznania artystyczne. Dzięki temu może się stale odnawiać bez ograniczeń

Arkan Mały związany z tą piątą ewolucją to Paź Kijòw, który jak zawsze ma swoją pozytywną stronę, ale także cień negatywu, jeśli poddamy się nawrotom:
Energia Yang +: Wykorzystanie talentòw, próba życia pasjami
Energia Yin -: Rozczarowanie, porażka, depresja 



 

OSIĄGNĘLIŚCIE LIMIT?

Najnowsza ewolucja E4, osobowości naznaczonej raną granic (zakazy, nakazy, groźby itp.) Oczywiście rana granic nie może mieć granicy, jeśli zostanie ona przekroczona. Widzimy to na poziomie matematycznym i geometrycznym wewnątrz Enneagramu. Podczas gdy wszystkie ewolucje E4 są kabalistycznie równe 4, ostatnia jest równa 3. Przypominamy, że jądrem E3 jest jego nieskończona samoocena lub uwielbienie siebie (narcyzm), podczas gdy E4 po przekroczeniu swojej granicy cofa się i patrzy na wszystko ze swojej izolacji, wie, że jest wyjątkowy i unikatowy (wszystkie tendencje narcyza E3), ale nie zamyka się w sobie (bez ograniczeń). E4 zawsze chce się odtworzyć, znaleźć nowe ścieżki, zaczynając nawet od E3; to geniusz sztuki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz