Ennearkan 8

 


EWOLUCJA ENNEARKANU 8

Zaczynamy ewolucję Enneatypu 8 od pomocy geometrycznej grafiki Enneagramu. Jak zwykle przy każdej ewolucji następuje skok jakościowy, jak to się mówi, skok o oktawę. Dlatego do liczby 8 zawsze dodaje się 9 stopni i stąd jest ich 9: ponieważ Enneagram ma 9 stron i ponieważ dziewięć to symboliczna liczba miesięcy ciąży w łonie matki, podobnie jak w łonie psychicznym. Wymagane jest zatem 9 przejść z jednego poziomu na drugi.
Enneatyp 8 tworzy swoją perłę czyli osobowość wokół dziecięcej rany zwanej upokorzeniem, na fundamencie edukacji opartej na sztywności, która zawsze popychała go do dominacji, a z drugiej strony zawsze ku tendencji do samoobrony, aby nie dać się zdominować. Na pierwszym poziomie E8 są całkowicie bezwzględnymi szafarzami "sprawiedliwości", są despotyczni, tyranizują i uciskają ludzi, pozbawiając ich praw, wolności i godności.
Prawo dżungli i doktryna przetrwania najsilniejszego dają ósemkom uzasadnienie do użycia siły, gdy dobrze służy to ich celom. Ich droga polega na przekształceniu ich bezwzględnej, obelżywej i niehumanitarnej sprawiedliwości w bezstronną, zrównoważoną i boską sprawiedliwość. Z tego powodu następna ewolucja utożsamiana jest z Arkanem17, z Gwiazdą (8 + 9 = 17), duchową ścieżką, którą należy podążać.


OD GWIAZDY DO SPADAJĄCEJ GWIAZDY

W pierwszej ewolucji Enneatyp 8 myśli, że jest gwiazdą, a tymczasem okazuje się, że owszem, jest gwiazdą, ale odległą i martwą. Cykl prowadzi go do zmierzenia się z pierwszym spiralnym węzłem wibracji i zaczynamy od neurotycznego E8, wyniosłego jak gwiazda, która patrzy z wysoka i wysoko ponad ramionami innych ludzi z arogancją, ze złudzeniami o swej wielkości; jego wadą jest silny impuls megalomański. Niestety, nie widzi owoców swojej jasności, nie oświeca, ale oślepia innych, jest destrukcyjny, jest upadłą gwiazdą. Jego konstruktywne zasady zostają wywrócone do góry nogami, gdy widzi, że nie ma u innych wsparcia i zaczyna niszczyć: relacje, przyjaźnie, projekty zawodowe… itd. Ten Enneatyp jest niezdolny do utożsamienia się z innymi i właśnie z tego powodu jest w stanie poświęcić wszystkich, aby przeżyć. Jedynym oparciem dla zbawienia Enneatypu 8 jest to, że osoby te potrafią czekać, a czekanie może stać się cnotą poprzez wewnętrzne przebudzenie, nowe światło, nową gwiazdę. 
W Tarocie egipskim karta tego Enneatypu nazywana jest nadzieją, ponieważ człowiek, niezależnie od tego, jak bardzo zawiedziony jest władzą i sprawiedliwością innych ludzi, zawsze ma nadzieję, że istnieje ktoś, kto użyje mocy i sprawiedliwości w boski sposób.
Przyjrzyjmy się symbolom: u góry ideogram sieci, symbol nadziei, możliwości uwolnienia się od sieci świata i ludzkich słabości. Poniżej znajduje się 8-ramienna gwiazda Maga, symbol doskonałej równowagi pomiędzy płaszczyzną materialną i duchową (4+4 = 8, bo liczba 8 jest symbolem nieskończoności, transcendencji). Światło tej gwiazdy pada na kobietę, która jest symbolem duszy, kobietę klęczącą, bo świadomą swoich ograniczeń i wykazującą równowagę, dlatego wylewa z amfor wodę i ogień, dominując w ten sposób przeciwieństwa, dwoistość. Jej nagość jest symbolem przejrzystości, czystości i prostoty. Na głowie ma strusie pióro bogini Maat, symbol sprawiedliwości. Na czole kwiat Nilu, symbol jasnowidzenia (trzecie oko) i dobrobytu. W dolnej części znajdują się dwa trójkąty, których symbolika prowadzi nas do idei Yin Yang: kolor biały reprezentuje wznoszącego się ducha, a czarny oznacza opadającą materię, ale są one zjednoczone, dlatego są symbolem jedności i harmonii w różnicy.


NADUŻYCIE WŁADZY

„Despota wskazuje palcem gwiazdy, ale oczekuje, że będziesz podziwiał tylko jego palec” – to niezdrowa postawa Enneatypu 8, na początku jego stanu nieświadomości. To ludzie, którzy posługują się sprawiedliwością, aby dominować nad innymi. Zdradliwi i niemoralni, nie mają żadnych skrupułów, by skłamać, oszukać, skraść coś lub nie dotrzymać obietnicy. Można powiedzieć, że E8 jest "politykiem" Enneagramu: obiecuje gwiazdy, ale pozostawia wszystkich w ciemności. Aby osiągnąć to, czego pragnie, ucieka się do wszelkiego bezprawia lub oszustwa, chce narzucić innym porządek i dyscyplinę, ale skrycie działa bez żadnych zasad moralnych. 
Ósemki potrafią czuć się winne za swoje czyny, ale nie przyznają się do poczucia winy, aby nie zmieniać swojego zachowania. Są chciwe władzy, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, aby nigdy nie usprawiedliwiać swych działań. Wpadają w błędne koło, w którym - aby zademonstrować swoją władzę - muszą popełniać coraz więcej przestępstw lub niesprawiedliwości wobec innych i w ten sposób tłumić swoje poczucie winy. Tak jak gwiazdy, ukazują się fascynujący, ale pozostają od innych ludzi odlegli, nieosiągalni. Nie da się z nimi nawiązać intymności, gdyż każdą oznakę przyjaźni czy współpracy interpretują jako oznakę słabości, a zatem jako zaproszenie do wykorzystywania i dominowania.


PODĄŻAJ ZA JEGO GWIAZDĄ

Pierwszą ewolucją E8 jest Ennearkan 17, która odpowiada w Tarocie Gwieździe. Pozytywnym aspektem Gwiazdy jest to, że moralność, którą głosi i której pragnie E8, jest bardzo wysoka, a zatem szlachetna, a nawet boska, stąd symbol Gwiazdy jako doskonałego światła przewodniego. Problem w tym, że na tym bardzo początkowym etapie, a więc bardzo niezdrowym i nieświadomym, E8 po prostu nie wie, że postępuje całkowicie samolubnie.
Tak jak E1 poszukuje sprawiedliwości i doskonałości, tak też E7 wykorzystuje sprawiedliwość jako ekscytujący ideał, aby zaangażować innych, ale w rzeczywistości nie chcą być sprawiedliwi. Używają sprawiedliwości lub władzy nie po to, aby pomagać innym, ale aby wszystkich zdominować i od wszystkich siebie obronić.
Grają zatem o bardzo mocne sprawy: o kontrolę nad rodzinami, firmami czy narodami. Gdy zaczynają kwestionować prawo, moralność i zwykłą przyzwoitość, prawie nie da się ich powstrzymać; są bardzo chciwymi ludźmi. Krótko mówiąc ludzie o Enneatypie E8 chcą rządzić, być przywódcą, gwiazdą przewodnią dla innych.


KONKURENCYJNY
 
Trzecia ewolucja E8 to moment, gdzie staje się Ennearkanem 26 zwanym Cudownością (The Prodigy). W tej fazie Ennatyp 8 wysuwa się jeszcze dalej w porównaniu z innymi, ale porównanie to nie jest zdrowe, jest chore; prowadzi do wyścigu o to, kto jest najlepszy, do wyjścia na niekwestionowanego zwycięzcę, do bycia lepszym od innych, z silniejszą od innych wolą, do czucia się jak cudowne dziecko. Osoby takie zmieniają wszystko w relację konfliktową, próbując przekonać innych do ustąpienia. Charakterystyczne dla tej postawy jest zniechęcanie, niedocenianie i poniżanie konkurencji. Osoby tego typu wykłócają się o rzeczy, które są dla nich w sumie mało ważne, ale stawką jest ich duma i liczy się dla nich jedynie ich ego. 
Symbolika karty: na górze okrąg, który oznacza łożysko, miejsce, w którym wszystko się reguluje, ale na razie jest ono tylko mentalne (góra, głowa). Poniżej widzimy Boginię Hapy, bóstwo Nilu, a zatem płodności. Mimo wszystko cała aktywność Ennarkanu 26 ma charakter wzrostowy. Jest to w istocie bardzo pozytywny aspekt E8, dlatego w centrum widzimy człowieka wśród owoców Natury, ponieważ E8 potrafią produkować i sprawiać, że rzeczy rosną, ale cel jest nadal skażony ich egoistycznym dążeniem: dominacją nad innymi poprzez ich sukces. W dolnej części bòg Sobek, bòg krokodyl, symbol niebezpieczeństw kryjących się w wodach. Mowa tu o ciemnej stronie E8, o jego sercu z instynktami i ukrytymi celami. Mit Sobka oznacza triumf człowieka nad własnym negatywnym aspektem i ostateczne zjednoczenie się z własnym wewnętrznym światłem. Ale przed nami jeszcze długa droga...


ZBYT DUŻA PEWNOŚĆ SIEBIE PROWADZI DO AROGANCJI

Pozytywną cechą E8 jest pewność siebie, ale wykorzystuje ją w niewłaściwy sposób: nie wzbudza zaufania w innych, ale strach i obawy - E8 czują się liderami i lubią podporządkowywać sobie innych. Są bezkompromisowi i uparci. Sukces staje się dla nich bardzo ważny, ponieważ w ten sposób stale zwiększają poczucie własnej wartości. Aby narzucić swoje idee i polecenia, uciekają się do przemocy i złoszczą się, jeśli nie są one przez innych wykonywane. To typ osobowości, który najlepiej radzi sobie z wojnami psychologicznymi, ponieważ łatwo się nie poddaje.
Woli zdobyć to, czego chce, blefując, niż ryzykując porażkę, dlatego szuka ludzi, którzy mają skłonność do bycia dominowanymi. 
Jednak zastraszając innych, ósemki antagonizują właśnie te osoby, od których zależą, wykonując ich polecenia i tworząc wobec tego atmosferę urazy. Myślą, że inni ich szanują, podczas gdy w rzeczywistości inni się ich boją.
W Arkanach Małych ta ewolucja E8 odpowiada czwórce Kielichów, gdzie Kielichy są symbolem kontrastujących emocji i uczuć, obfitości, porównania i kontrastu (cechy liczby 4).

Plusy i minusy wibracji czwórki Kielichów:

Energia Yang +: Potrzeba przeobudzienia, przywrócenia sensu życiu oraz nowych celów.
Energia Yin -: Odrętwienie, monotonia, "rdzewienie", niewdzięczność.


ZAMKNIĘTY W SOBIE

Przyjrzyjmy się grafice Enneagramu drugiej ewolucji E8. Zostając Ennerkanem 26, musi uporać się z cieniem dwóch innych Enneatypów: 2 i 6. Tak jak E2 odczuwa potrzebę bycia pożądanym i docenianym, ale wciąż jest zbyt dumny, aby to rozpoznać. Byłoby to ròwnoznaczne z zaakceptowaniem własnej ograniczoności, a komuś, kto chce dominować, wciąż zbyt trudno jest pokazać innym swe słabe strony. Ma też tendencję do przyciągania i wzbudzania pożądania, ale nie robi tego z serca, tak jak E2, robi to z głowy, kalkulując, próbując wykorzystać, nie ujawniając się ani nie dając siebie prawdziwego.Ten typ, podobnie jak E6 jest bardzo nieufny, ale musi nauczyć się od E6 lojalności i pewności siebie, wynikających z konsekwencji i braku manipulacji. Emocjonalnie pozostaje zatem osobą bardzo bogatą, ale zamkniętą w sobie, rana upokorzenia z dzieciństwa zawsze prowadzi go do urazy i na tym polega jego zamknięcie.


CIERPIENIE

W trzeciej ewolucji Enneatyp 8 staje się Ennearkanem 35 zwanym cierpieniem. Arkan 35 jest symbolem wydarzeń prowadzących do moralnego utrapienia. Symbolizuje cnotę, jaką posiadają istoty ludzkie, potrzebną do wykonania oczyszczającego zadania poprzez własną gorycz i rozczarowanie. Mamy przez to na myśli, że E8 zaczyna cierpieć wewnętrznie, a zbyt wąskie ego zaczyna się samo dusić. To naturalny proces - jeśli rośniemy, musimy zrobić przestrzeń; w przeciwnym razie albo zmiażdżymy innych, albo eksplodujemy w sobie - dwie złe tendencje. 
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie:
w górnej, centralnej przestrzeni widzimy ideogram kraty lub siatki, symbol nadziei w obliczu bólu świata materialnego. Enneatyp 8 opiera swoją osobowość na sprawianiu wrażenia silnego; ale nadal będzie odczuwał ból, rozczarowania, smutek, a ponieważ to czyni go słabym, nie może ich okazać, bo oznaczałoby to utratę jego obrazu mocy. Tutaj, w centrum, znajduje się obraz płaczącej kobiety, bolesny aspekt fizycznej egzystencji, różnych cykli i faz życia, w których musimy stawić czoła trudom i przeciwnościom losu. W dolnej części (wymiar nieświadomości) widzimy oko; jest to „Oko Horusa”, zwane także „Udyat” - był to symbol o właściwościach ochronnych, oczyszczających i uzdrawiających. To introspektywne spojrzenie nieświadomości, budzenie się do bólu.


DOMINUJE NAD WSZYSTKIM Z WYJĄTKIEM SIEBIE

Oto Król Pucharów, Arkan Mały odpowiadający trzeciej ewolucji Enneatypu 8. Im bardziej E8 dominuje, tym bardziej czuje się pewny siebie, a jego władza jest ekspansywna; E8 postrzegają świat jako szachownicę: wszystko jest prostymi pionkami, które można wykorzystać do swych celów. Czują się zaniepokojeni, gdy nie rozszerzają się i nie wpływają na środowisko, dlatego zawsze szukają sposobów, aby to zrobić. To ludzie, którzy kochają bohaterstwo, bycie w centrum uwagi, bardzo ekshibicjonistyczni.
Ich romantyczne relacje często funkcjonują na zasadzie pan-niewolnik. Biorąc pod uwagę ich agresję, przeciętne ósemki często mają burzliwe relacje, mężczyźni często są kobieciarzami i traktują kobiety jak przedmioty, a kobiety to królowe, które traktują wszystkich jak swoich niewolników i służących. Ludzie ci tworzą wokół siebie krąg przyjaciół, krewnych lub uległych kochanków, którzy ich potrzebują. Są egocentryczni i karmią swoje ego do tego stopnia, że ​​urasta ono do groteskowego rozmiaru, co uniemożliwia jakąkolwiek identyfikację z drugim człowiekiem.
Na tym poziomie E8 zaczynają odgrywać rolę boga, odnosząc się do środowiska w roli istot większych niż jakakolwiek inna osoba lub rzecz. Chcą, aby inni byli im posłuszni i szanowali ich bez zastrzeżeń. Władza uderza im do głowy. Cierpienie natomiast pojawia się w sprzeczności: z jednej strony potrzebują innych, aby sprawować swoją władzę, a z drugiej nikomu nie ufają - są zależni od innych, aby się wywyższyć, ale nie chcą docenić otrzymywanych pochwał.

Plusy i minusy wibracji Króla Pucharów:

Energia Yang +: Charyzma i czar.
Energia Yin -: Egocentryzm, zarozumialstwo, przerost pragnienia przygód.


PAN SAMEGO SIEBIE

W tej ewolucji E8 zaczyna odczuwać sprzeczność w swej mentalności: dominuje nad wszystkimi oprócz siebie, jest zależny od swoich wielbicieli, ale ich nie podziwia, a raczej nimi gardzi. Zaczyna narastać pewne wewnętrzne cierpienie. To właśnie cierpienie wyprowadzi  E8 na powierzchnię, poza jego ego, jeśli pozostanie wierny temu dyskomfortowi.
To kropla, która nie tylko się przeleje, ale dzięki niej E8 może wydostać się z "naczynia", w którym był zamknięty. Tutaj E8 porównuje się z dwoma innymi Enneatypami, 3 i 5. Eneatyp 3, podobnie jak 8, pragnie sukcesu i prestiżu, ale podczas gdy 3 troszczy się o innych, aby zyskać uznanie, 8 pragnie uznania, ale nie troszczy się o innych, dlatego E8 od E3 musi nauczyć się, że jeśli chce otrzymywać, musi także dawać innym bez ukrytych celów. Najsilniejsze porównanie następuje z E5, gdzie E8 uczy się stać z boku, obserwować, nie starając się być w centrum uwagi, ponieważ im większe są ich marzenia o chwale, tym większa jest potrzeba współpracy z innymi, aby je zrealizować. Przeciętne, powierzchowne ósemki zazwyczaj w jakiś sposób sponsorują swoich podwładnych, zwykle za pomocą pieniędzy lub ochrony. Ironią jest to, że ósemki nieumyślnie stają się zależne od innych, precyzyjnie od tych, którzy wykonują ich polecenia, nawet jeśli nienawidzą dzielenia się władzą i chwałą z kimkolwiek innym. W tej sprzeczności leży ich cierpienie i nieszczęście. Aby wydostać się z tego ego, należy rozszczepić się wewnętrznie. W przeciwnym razie pisklę świadomości nie narodzi się, aby stać się panem siebie; będzie jedynie panem innych.


MYŚL

W czwartej ewolucji Enneatyp 8 staje się Ennearkanem 44 zwanym myślą. To decydujący moment dla jego przemiany. Widzieliśmy wcześniej, jak osobiste potrzeby ósemek kierują ich własnymi interesami, podczas gdy przełom w uzdrawianiu następuje, gdy osobiste interesy danej osoby zbiegają się z potrzebami innych ludzi. Krótko mówiąc, zanim dojdzie do przełomu, E8 pomagają innym, ale nie robią tego z altruizmu czy z serca, a jedynie po to, by sprawować władzę nad tymi, którzy są zdani na ich pomoc. Nie chcą współpracować, nie mają ducha zespołowego i nie przejmują się zbytnio dobrem innych, chyba że inni przyczynią się do powodzenia ich wysiłków. Ich ogromne ego rujnuje ich moc.
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie:
w górnej, centralnej przestrzeni widzimy ideogram ręki, symbol pomocy, wsparcia i ochrony człowieka na poziomie duchowym oraz symbol zdolności dawania i otrzymywania. Pośrodku znajduje się rzeźbiarz z dłutem: rzeźbiarz symbolizuje siłę tworzenia i zdolność pracy nad sobą, kształtowanie swojej osobowości. Akt rzeźbienia reprezentuje myśli, proces tworzenia pomysłów, pogoń za pragnieniami i wszystko to, co zamierza się osiągnąć.
Dłuto symbolizuje ból, jaki trzeba wycierpieć w procesie otwierania się na innych. Poziom niższy obejmuje obraz ludzkiej głowy, alegorię procesu, w którym idee stworzone przez myśl przyjmują formę materialną, formę fizycznej konstrukcji tego, co sobie wyobrażaliśmy, myśli wprowadzanej w życie, od teorii do faktów.


LOGISTYKA BEZ LOGIKI

Arkan Mały odpowiadający czwartej ewolucji E8 to Ósemka Mieczy. Ten typ osobowości staje się bardzo niebezpieczny, gdy ma w rękach władzę i gdy dysponuje wielkimi ilościami pieniędzy. Chce dokonać niemożliwego, odnieść sukces tam, gdzie inni zawiedli, zrobić to, czego nie da się zrobić. Zwykle udaje się osiągnąć zamierzone cele, ponieważ E8 stale nad nimi pracują. Lubią pracę, ponieważ oferuje im arenę, na której mogą się utwierdzić, a tym samym zachować poczucie i sens siebie. Uwielbiają niebezpieczeństwo i emocje we wszystkich swoich działaniach. Lubią podejmować ryzyko, aby zdobyć prestiż finansowy, społeczny oraz satysfakcje natury psychologicznej. Myślenie skupione wyłącznie na sobie prowadzi ich do zamknięcia umysłu, uporu, subiektywnych poglądów i stronniczości we wszystkich działaniach.

Plusy i minusy wibracji 8 Mieczy:

Energia Yang +: Zrównoważone myśli, poszukiwanie sprawiedliwości, transcendencja, potrzeba spokoju i samotności.
Energia Yin –: Poczucie bezradności, izolacji, blokada psychiczna.


PUNKT ZEROWY

Za pomocą grafiki Enneagramu, możemy wyraźnie zobaczyć, jak w czwartej ewolucji E8 znajduje się w kluczowym momencie, w sednie sprawy, w punkcie zerowym. Odpowiada temu Ennearkan 44, kabalistycznie 4+4=8, dlatego też porównanie odbywa się z Ennetypem 4. Kluczową cechą E4 jest jego zdolność do empatii, do postawienia się w sytuacji innego człowieka i jest to coś, do czego typ E8 nie jest zdolny. Oba Enneatypy (4 i 8) to indywidualiści, ale E4 wie, jak okazywać empatię - ta cecha uchroni E8 przed jego egotycznym zamknięciem. E4 jest otwarty na innych, wie, że jest wyjątkowy, ale nie manipuluje innymi, tak jak E8.
Na grafice widzimy, że projekcja E8 na E4 przechodzi przez środek, punktu zerowego, a zatem nieświadomość. Jest to moment najbardziej decydujący, moment przebudzenia. Sprawiedliwość, jaką E8 został upokorzony, musi zostać naprawiona. Model sprawiedliwości nie służy temu, by stać się sztywnym, doskonałym i lepszym od innych, ale aby zrozumieć innych w ich niesprawiedliwościach oraz pomóc im w drodze bez okazywania potępienia i pogardy - E8 nie musi już obawiać się upokorzenia, gdy nie może mieć racji i doskonałości w kieszeni, bo nikt nie jest absolutnym właścicielem takich rzeczy.


URAZA

W piątej ewolucji Enneatyp 8 staje się Ennearkanem 53 zwanym urazą. Na tym poziomie E8 wystawiają się na pròbę w działaniu, aby zademonstrować swoją siłę, ale nie tak jak wcześniej, innym - tym razem przede wszystkim sobie. Zaczynają rozumieć, że mury władzy, za którymi się zabarykadowali i schronili, w rzeczywistości są ukryciem, gdzie stali się twardzi i odizolowani. Stąd bierze się niechęć, uraza, poczucie frustracji, którego nie ukazują, aby nie stracić dumy.
W górnej, środkowej przestrzeni widzimy sokoła, symbol Hora (po grecku Horus), zwanego „Wysokim”, ponieważ jest symbolem wschodzącego światła. To początek świadomości w myśleniu E8. W centralnej przestrzeni widzimy starcie dwóch żołnierzy, starcie wrogów, które może symbolizować, oprócz gwałtownej dyskusji, istnienie dwóch sprzecznych aspektów w tej samej sytuacji lub dwóch antagonistycznych stanowisk: serca i umysłu. Umysł zaczyna rozumieć, co jest słuszne, ale serce ze swoją urazą stawia opór i nie ugina się. Wreszcie w dolnej przestrzeni gruba, czarna linia to odbicie bólu i cierpienia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Poniżej linii uzbrojone ramię symbolizujące akt ataku... To wewnętrzna i często nieświadoma walka, którą rozpoczyna E8.


MISTRZOSTW0 I IZOLACJA

Arkan Mały odpowiadający piątej ewolucji Enneatypu 8 to Trójka Pentakli. Demonstruje wielką zdolność, jaką muszą posiadać osoby E8, aby stawić czoła nowym wyzwaniom. Osoby te wykazują się mistrzostwem i autorytetem, stanowczością i poczuciem honoru. Wierzy się w nich, ufa im i darzy szacunkiem. Są to jednostki, które można wezwać do rozwiązania problemów lub wykorzystania ich sił do walki o innych. Oprócz tego, że są zdecydowani i zdeterminowani, ich decyzje są słuszne. Na tym poziomie, otwierając się na innych, zaczynają współpracować, pomagają innym rozwijać poczucie własnej wartości, odwagę i pewność siebie, inspirując ludzi do sięgania po więcej, poza granice ich marzeń. Rozumieją, że to nie upokorzenie dodaje sił ich mocy, ale zrozumienie. Jednak pozostawieni sami sobie padają ofiarą zamętu i wewnętrznej walki, ryzykując ponowne zamknięcie się w sobie.

Plusy i minusy 3 Monet:

Energia Yang + : Wewnętrzne wsłuchiwanie się, refleksja, otwarcie na innych.
Energia Yin – : Strach przed słuchaniem, odrzucanie myśli innych ludzi.


KONSTRUKTYWNY LIDER

Odwrotnością Ennearkanu 35 jest teraz Ennearkan 53, a zmianą jest perspektywa: jego celem nadal jest władza i racja, ale już nie celem samym w sobie; teraz pozostaje osobą przekonującą, ale inni nie podporządkowują się jego woli ze strachu, ale raczej dlatego, że czują się zmotywowani i zachęceni. E8 dają ludziom użyteczne i jasne poczucie kierunku, a także środki do osiągnięcia wspólnych celów; to ludzie, którzy wiedzą, jak stworzyć i utrzymać porządek, przejrzystość i stabilność na wszystkich polach: społecznym, rodzinnym, wspólnotowym. E8 nie obawia się już jak E5, że poczuje się atakowany, ale pozwala innym wkraczać na swoje terytorium w sposób jasny i autorytatywny, bez konieczności narzucania sztucznych ograniczeń. Uwalnia się też od strachu E3 przed upadkami, frustracją, a nawet upokorzeniem, ponieważ zrozumiał, że to także jest część nauczania, doświadczenia i procesu wzrostu.


ZAKAZ

W szóstej ewolucji Enneatyp 8 staje się Ennearkanem 62, zakazem; symbolizuje cnotę i zdolność człowieka do przeciwdziałania oraz usuwania tego, co może być szkodliwe. 
Przyjrzyjmy się najpierw symbolice karty: w górnej części widzimy płomień, ideogram kosmicznego światła, obraz duchowej siły wymiaru niebiańskiego, zrozumienie, jasność rozumowania. Ta cnota jest absolutnie konieczna u tych, którzy mają władzę i rząd nad innymi. W centralnej przestrzeni widoczny jest faraon noszący na głowie koronę zwaną Sejemty. W prawej ręce trzyma berło Nejej, a w lewej Ank: korona obejmuje Egipt Górny i Dolny, górną i północną strefę kraju, a symbolizuje zjednoczenie obu stron - w sensie psychologicznym jest to zdolność do posiadania wewnętrznego zjednoczenia (głowy i serca), integracji w nas teorii i praktyki. Berło jest symbolem władzy, natomiast krzyż Ank ma za zadanie dać życie duchowe, ponieważ krzyż ten symbolizuje poszukiwanie nieśmiertelności, triumf życia nad śmiercią i kontrolę nad złem.


SIŁA WIARY W SIEBIE

W tej szóstej ewolucji instynkt władzy E8 ma już zdrowy cel: władzę nad sobą, dlatego wierzy w siebie, dlatego nie używa już władzy jako narzędzia dominacji nad innymi, ale jako sposobu na niesienie pomocy innym. E8 czują się solidni i komunikują swoją wewnętrzną siłę innym poprzez pewność siebie. Mają talent do przekształcania trudności w nowe możliwości, prosperując i ucząc się poprzez różnorodność. Mają pewność, że mogą zrobić, co zechcą. Ósemki nie lubią nie ufać sobie, odczuwać udrękę i niepewność, ponieważ wymaga to spojrzenia introspekcyjnego i nie są skłonne do bezpośredniego stawiania czoła swojej tożsamości. Poznają siebie w działaniach, które wykonują, a nie w myślach, które wyrażają, są bardziej praktyczni niż teoretyczni. Cechy te są ucieleśnione w odpowiadającym im Arkanie Małym, Rycerzu Pentakli.

Plusy i minusy Rycerza Pentakli:

Energia Yang + : Niezawodność, konkretność, powaga.
Energia Yin - : Beztroska i poszukiwanie przygód.


PEWNOŚĆ SIEBIE

W szóstej ewolucji E8 staje się Ennearkanem 62 w konfrontacji z dwoma innymi Ennetypami, w tym przypadku 6 i 2 (odwrotnością 26, która była w trzeciej ewolucji). Tutaj E8 pokonuje wszystkie lęki E6: nie boi się, że zostanie zdradzony, że w razie nagłej potrzeby złamie zasady, pokaże swoje ograniczenia - teraz uważa to wszystko za oznakę władzy nad sobą. Nawet lęki i ograniczenia E2 zostają przezwyciężone: nie boi się, że będą go szukać tylko ze względu na to, co oferuje, ze względu na swe dary, nie boi się krytyki ani nawet samotności. E8 wie, że jest w stanie pokonać przeszkody i wrócić silniejszym. Wie, że posiada zdolność do obrony swoich praw i potrzeb oraz siłę woli, aby oprzeć się wszelkiej presji na nim wywieranej.


W siódmej ewolucji Enneatyp 8 staje się Ennearkanem 71 zwanym chciwością. Wydaje się sprzecznością, że na tych poziomach przebudzenia wciąż toczy się walka z tak potężną siłą, jak chciwość. Niestety, ponieważ jego raną jest upokorzenie i pragnienie władzy, nigdy nie jest w stanie pozbyć się tej tendencji, ponieważ (zewnętrzna) władza wymaga równie dużej (wewnętrznej) mocy, aby nią zarządzać. Prowadzi to do chęci gromadzenia doświadczeń, zwłaszcza emocjonalnych, gdyż najbardziej szkodliwa jest chciwość mentalna i sentymentalna: przywiązanie do własnej woli i zdania. Ósemki muszą się non stop kontrolować, ale pierwotnym instynktem jest u nich zawsze agresja i arogancja. 

Spójrzmy na symbole kart:

W górnej, środkowej przestrzeni widzimy ideogram więzi, otwartej liny, która oznacza potrzebę zjednoczenia siłą bez zniszczenia. W górnej części, pośrodku, Słońce jest zasłonięte przez Księżyc, powodując jego zaćmienie. Jest to kontrast pomiędzy racjonalną przejrzystością (słońce) i sentymentalną niepewnością (serce), odwieczną sytuacją, której doświadcza E8. Pośrodku znajduje się skarbnik posiadający tytuł Imi-ra jetemet (Nadzorca Pieczęci lub Rzeczy Tajnych). Do jego zadań należało monitorowanie oraz obrona skarbów faraona. Na zdjęciu skarbnik dworu królewskiego przeprowadza kontrolę i rozliczanie złota przechowywanego w wazach, które są symbolem tego, co jest przechowywalne. Jest to typowe zachowanie E8: obliczanie, planowanie, rejestrowanie, przechowywanie działań, doświadczeń, wspomnień, pomysłów itp. W dole znajduje się natomiast dzbanek, który będąc elementem pojemnika, reprezentuje możliwość ocalenia zgromadzonego dziedzictwa, tego, co się posiada - w przypadku E8 to jego zręczność i wielość nagromadzonych doświadczeń.


PANOWANIE NAD SOBĄ

Arkan Mały odpowiadający tej ewolucji E8 to 7 Kijów. Na tym poziomie osoba staje się tolerancyjna, osiągając cechę wielkodusznej dominacji, a nie dominacji despoty i tyrana, jak to było na początku. E8 są bardzo charyzmatyczni, emanują aurą absolutnej samokontroli, która budzi zaufanie u innych, dlatego ludzie gromadzą się wokół nich w celu uzyskania wskazówek, poczucia bezpieczeństwa i ochrony. Istota wielkości E8 leży w umiejętności znalezienia sposobów rozwiązania każdej sytuacji lub problemu. Są to osoby odpowiedzialne i wykorzystują wszystkie zasoby osobiste, którymi dysponują, dla wspólnego dobra. Problem jednak pojawia się w chwilach intymności i samotności, gdzie kusi ich i ogarnia przygnębienie, ale wciąż walczą, aby nie dostrzec tej ciemnej strony i to właśnie ten brak introspektywnego spojrzenia sprawia, że przez całe życie pozostaną w nieustającej walce z własną mocą.

Plusy i minusy wibracji 7 Kijów:

Energia Yang + : Determinacja, potrzeba wytrwałości.
Energia Yin – : Zniechęcenie, pokusa porzucenia wszystkiego.


MOC POSIADANIA SIEBIE

Ennerkan 71 (odwrotność 17, Gwiazdy) w ewolucji E8 oznacza, że charakter ten przezwyciężył strach typowy dla E7, który obawiał się porównywać z innymi (co zagrażało jego mocy) oraz strach przed brakiem akceptacji (kryzys typowy dla lidera). Zdrowy E8 jest pewny siebie, wie, że nie może zadowolić wszystkich i dlatego idzie na ugodę tam, gdzie jego władza nie sięga. Pokonuje też strach E1, więc akceptuje fakt, że może być niedoskonały, że nie zawsze można przestrzegać zasad, że błąd nie zawsze jest potępieniem, ale czasem po prostu okazją do uczenia się coraz więcej. Jung powiedział: „Tam, gdzie króluje miłość, nie ma pragnienia władzy, a gdzie dominuje władza, brakuje miłości. Jedno jest cieniem drugiego.” Tutaj E8 w pełni rozumie, że moc istnieje sama w sobie i nigdy nie należy do domeny rzeczy lub innych ludzi.


ODRODZENIE

Ósma i ostatnia ewolucja Enneatypu 8 prowadzi go do stania się Ennearkanem 78 zwanym odrodzeniem. Bardzo zdrowe ósemki posiadają nie tylko odwagę fizyczną, ale także moralną, dlatego są uważane za bohaterów i zasługują na szacunek innych. Są w najlepszej możliwej pozycji, aby osiągnąć coś naprawdę wielkiego, mają potencjał psychologiczny, który pozwala im czynić dobro użyteczne dla innych. W rezultacie ludzie są niezmiernie wdzięczni ósemkom i reagują na nie z niemal bałwochwalczą lojalnością i oddaniem. Są charyzmatycznymi przywódcami, wiedzą, jak pociągnąć innych przykładem. 
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie:
W górnej przestrzeni widzimy ideogram piasków pustyni, obraz wspomnień o przeszłości jako o czymś, co było, ale już nie jest, tego, co doczesne i ulotne w chwili obecnej. U góry, pośrodku, wizerunek egipskiej bogini Ba, przedstawionej jako ptak z ludzką głową. Jest uosobieniem historii człowieka w locie, kosmicznej i duchowej świadomości człowieka. Zatem powyżej znajduje się świadomość tego, co efemeryczne (pustynia) i wieczne (ptak). Składnik Ba był siłą duszy, podczas gdy Ka był energią życiową duszy. Konieczne było, aby Ba i Ka, budząc się w zaświatach, mogły powrócić do ciała fizycznego. W centrum jest człowiek pijący ze źródła wiedzy, co czyni go mądrym; uczy się bez dumy, bo ma świadomość kruchości swoich dzieł. Przed nim kiełkuje i kwitnie roślina, symbol
przejawu sił Natury, procesu wewnętrznej przemiany. Kształt wachlarza rośliny wskazuje na zmiany psychiczne, a różowy kolor jej kwiatu wskazuje na miłość. W dolnej przestrzeni znajduje się mumia, alegoria śmierci fizycznej, końca bólu i cierpienia, wiary w istnienie po śmierci, zmartwychwstania duszy i odrodzenia do nowego życia.



JEŚLI CHCESZ POZNAĆ NATURĘ CZŁOWIEKA, 
ODDAJ MU TROCHĘ WŁADZY

Na grafice Enneagramu widzimy ostatnią ewolucję Enneatypu 8; w jego ósmym etapie możemy powiedzieć, że dokonuje on prawdziwego skoku i staje się Ennearkanem 78, czyli odrodzeniem, tzw. oświeceniem. Jak widać na wykresie, jego rzut jest zewnętrzny - linia na krawędzi zewnętrznej koła - ponieważ jego wizja uwzględnia zdolność uchwycenia materii we wszystkich jej formach, zmienności i potencjale. Wszystko co robią E8 jest na granicy doskonałości i mimo wszystko udaje im się pokazać ich ludzką stronę z ich ograniczeniami, niedoskonałościami i słabościami. Są oni na tyle przejrzyści, że nie sposób ich nie zrozumieć, a nawet uczyć się z ich upadkòw. Ich największą cnotą jest wielkoduszność, bez śladu arogancji i ego, choć pokora i prostota to naprawdę niespotykane cechy przywódców i ludzi władzy. Wreszcie, jak widzimy kabalistycznie, podczas gdy wszystkie ewolucje są sumą 8, ostatnia staje się Enneatypem 6 (78 = 7+8= 15, zatem 1+5=6), ponieważ wieczna walka E8 jest walką E6: walczy ze ścianą nieufności, która stoi między nim a innymi, która go izoluje i czyni nieufnym oraz mało empatycznym (wady przywódców). To jest ta "smycz", której lepiej nie stracić z oczu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz