Ennearkan 9

 


CYKLICZNA EWOLUCJA ENNEATYPU 9

Enneatyp 9, podobnie jak wszystkie poprzednie, kształtuje swoją osobowość wokół rany z dzieciństwa i na niej, niczym ostryga, buduje swoją perłę lub charakter, na dobre i na złe. Jego raną była przesadna ochrona, poświęcanie mu zbyt wiele uwagi, a otrzymywana miłość była często zbyt chorobliwa i dusząca. Tylko 3 Ennetypy wynikają z rany nadmiaru miłości (3,6,9), pozostałe zaś z jej niedoboru czy braku (1,2,4,5,7,8).
Na pierwszym poziomie każdy Ennetyp jest niezdrowy, dlatego pada ofiarą swych traum, ograniczeń, defektów, uwarunkowań charakteru. Ponieważ jest stopniowo odblokowywany, za każdym razem, gdy przekracza granicę, mówi się, że wykonuje skok (oktawę, jakby powiedział Gurdżijew). Na grafice więc widzimy, jak początkowy Enneatyp ewoluuje i wykonuje skok, zawsze dodając cyfrę 9: pierwszy poziom to 9, potem będzie 18, potem 18 + 9 = 27 i tak dalej, aż do ósmej ewolucji, w której niezdrowy Enneatyp staje się świadomy, uzdrowiony, panujący nad sobą i zdolny do trzymania się na dystans względem swych ograniczeń. Można uporać się ze swoimi traumami, zapanować nad swoimi wadami i wykorzystać je w dobrym celu.
Enneatyp 9 odpowiada Arkanowi Pustelnika; przejdziemy teraz do jego drugiej ewolucji, Ennearkanu 18, związanego z Arkanem Księżyca.


ZAĆMIENI ICH WŁASNYM KSIĘŻYCEM

Pierwszy podtyp E9 ma miejsce wtedy, gdy osoby te znajdują się w otchłani, potrzebują zmiany, stoją przed nieuchronną decyzją, przez co czują presję, spod której nie mogą uciec, a świat spada na ich głowy. Ich instynktem jest zawsze ukrywanie się jak struś.
Przyjrzyjmy się najpierw symbolom na karcie: w lewym górnym rogu znajduje się wizerunek rogatego węża, zdolność E9 do bycia czujnym, zawsze obserwującym, nawet jeśli chytrze. W górnej środkowej przestrzeni widzimy ubywający Księżyc. Ta faza księżyca zapewnia słabe oświetlenie. Brak światła powoduje, że człowiek zniekształca swoją rzeczywistość, pogrążając się w niepewności i zamęcie swego umysłu, tworząc miraże, chimery i fałszywe iluzje. Ten stan umysłu przyciąga negatywne wpływy i ma negatywną tendencję. W centrum znajdują się dwie piramidy, czarna i biała, Yin i Yang, a zatem dwoisty świat, antagonistyczne tendencje, potencjał dobra i zła, który jest wpisany w każdego człowieka, sprzeczności i wewnętrzne zmagania. Dwa szakale to tendencje, z którymi musimy działać, zarówno pozytywne, jak i negatywne, na dobre i na złe, a które jednak mają na celu to samo: Księżyc, czyli nieświadomą wiedzę o własnej istocie. W dolnej części widzimy trójkąt skierowany w dół, oznaczający stan zakorzeniony w świecie materii, a w jego wnętrzu znajduje się skorpion, którego trucizna miała podwójne znaczenie, gdyż symbolizowała zło i jednocześnie posiadała właściwości lecznicze. To symboliczne znaczenie wskazuje na to, że skorpion uosabia możliwość wykorzystania umysłu w dobrym lub złym celu.


ZAĆMIONY PRZEZ SWOJE WŁASNE UKRYTE EGO

Jedynym sposobem, aby przetrwać, jest wymyślenie innej osobowości lub ucieleśnienie w innej osobie tego, czym E9 chcieliby być lub co chcieliby robić. W ten sposób potrafią tak zaangażować innych, aby uzyskać nie tyle pomoc, ile całkowite oddelegowanie swych funkcji tak, aby ktoś inny działał za nich. Bardzo negatywny aspekt Księżyca to olśnienie aż do oślepienia. Żyją marzeniami, ale nie są marzycielami, dlatego też są niezadowoleni, nawet jeśli uda im się coś osiągnąć. 
W życiu pary są wiecznymi, bardzo zależnymi dziećmi, jako przyjaciele są ciężarem uwiązanym do nóg innych, martwym ciężarem, który trzeba za sobą wlec. Nie cenią siebie i cierpią z powodu braku uznania, świecą jak Księżyc, ale nie własnym światłem. Są zaniedbani w tym sensie, że nie mają prawdziwej samooceny, wiedzą, że mają duży potencjał ale czują, że są jednocześnie nikim. Ten stan psychiczny ​​nazywany jest zaćmieniem Księżyca lub charakteru: dyskomfort E9 przesłania im ich własne światło.


ZBYT CIEMNO I ZBYT MAŁO ŚWIATŁA

Przyjrzyjmy się teraz za pomocą grafiki Enneagramu problemowi zakorzenionemu w drugiej ewolucji E9. Odpowiada Ennearkanowi 18, Księżycowi. Jest to osoba, która doznała rany spowodowanej zbytnią ochroną. Zadają ją rodzice, którzy pomagają swoim dzieciom we wszystkim do tego stopnia, iż ​​ich dzieci czują się bezbronne, bezradne  i do niczego. Jeśli robimy wszystko za nasze dzieci, prędzej czy później poczują się one nieadekwatne we wszystkim, słabe i niezdolne. Oto ciemność, w której Światło czyli zdolność do wyłonienia się jest niezwykle trudna. 
W tej ewolucji Enneatyp E9 należy porównać z dwoma innymi Enneatypami, z 1 i 8. Podobnie jak E1 boi się odkryć, że jest niedoskonały i niezdolny, ale w przeciwieństwie do E1, który stara się wszystko doskonalić, E9 nie czuje się uzdolniony i dlatego zawsze łatwo się zniechęca. Podobnie jak E8, boi się, że zostanie uznany za bezradnego i okaże swoje emocje, ale nie walczy jak E8, raczej ukrywa się (tutaj jest ciemność jego zamknięcia lub legowiska) i wybiera brak działania, co jest mylone z lenistwem i apatią - jest to jedynie tarcza obronna przed światem, w którym E9 nie czuje się chroniony. Jeśli spojrzeć na róg trójkąta (9 - 1 - 8) grafiki, E9 żyje naprawdę bardzo ciasno w sobie, zmiażdżony własną nieśmiałością.

NIEPRZEWIDYWALNY

Niezdrowe 9-tki upierają się, że nie radzą sobie z konfliktami i problemami. Aby uchronić się przed udręką i poczuciem winy oraz utrzymać związek ze swoimi iluzjami, aktywnie opierają się dostrzeżeniu problemów, które spowodowały lub utrwaliły. W rezultacie niezdrowe 9-tki są uparte, nieostrożne i całkowicie głuche na presję zmian. Przyzwyczajone do tego, że na ich miejscu coś zrobił ktoś inny, nie można się po nich niczego spodziewać, początkowo są niejednoznaczne. Problemy mogą mieć najbardziej oczywiste i stosunkowo łatwe rozwiązania, ale E9 nie robią z nimi nic i niczego z nimi robić nie chcą. Cała ich energia jest skierowana na utrzymanie obrony przed rzeczywistością, tak aby nic na nich nie wpływało. 
Przyjrzyjmy się symbolom kart:
W górnej części znajduje się ideogram pętli lub łańcucha, symbol intuicji ostrzegający przed niebezpieczeństwami, które mogą spowodować utratę swobody działania, ale E9 jest jednocześnie powiązany z tym strachem. Pod pętlą widzimy egipskiego sędziego zwanego Chaty, sługę bogini Maat, dlatego na jego głowie znajduje się strusie pióro - to rozumowanie interpretuje zdarzenia. Tak naprawdę E9 jest bardzo cichy, ale żyje rozmyślaniem i szukaniem odpowiedzi w swoich myślach. W centralnej przestrzeni widzimy łucznika, który uosabia chęć przeprowadzenia działania, związaną z tym koncentrację i odwagę porządkowania przyszłości, poczynając od swej dumy oraz od pragnień, ale pozostaje bierny i oczekujący, nie wiadomo, czego się po nim spodziewać. Poniżej znajduje się skorpion, symbol zarówno zła, ponieważ posiada jad, ale także dobra, ponieważ dla Egipcjan jego działanie było uzdrawiające. To umysł osłabia łucznika, chce go pobudzić do działania: do ucieczki lub do reagowania.


NIERUCHOMY I STATYCZNY

Podstawową początkową cechą E9 jest jego zamknięcie i pasywność. Ta obrona, znana jako opór wobec represji, jest niezwykle frustrująca i sprawia, że ​​komunikacja z E9 jest prawie niemożliwa. To tak, jakby E9 żyli zamknięci w swojej wewnętrznej fortecy, uniemożliwiając każdemu dostęp do niej. Czują się źli na świat, który zmusza ich do działania, ale nawet nie okazują swojej złości. Jedynym sposobem, w jaki 9-ki potrafią wyrazić gniew, jest stawianie oporu innym i blokowanie ich tak bardzo, jak to możliwe. Bierny opór jest bardzo agresywny. Czasami zdarzą się im wybuchy gniewu, gdy tłumienie na chwilę zawiedzie. Popadają w rażące zaniedbanie; zaniedbują nie tylko swoje własne obowiązki, ale także obowiązki wobec innych. Jeśli są chorzy, nie chodzą na przykład do lekarza, są leniwi nawet w zakresie higieny osobistej. Ponieważ uparcie opierają się kontaktowi z rzeczywistością, stają się ludźmi słabo rozwiniętymi, praktycznie niezdolnymi do samodzielnego działania. Paradoksalnie, nawet jeśli niewiele robią, mają tak mało energii, iż czują się zmęczeni - wykorzystują swoją energię do odpychania rzeczywistości, zamiast stawiać jej czoła. Możemy zdefiniować E9 w jego początkowej, niezdrowej fazie, jako osobę niedbałą i opieszałą.

Arkan Mały odpowiadający tej ewolucji to Piątka Pucharów, której znaczenie jest jasne, ze wszystkimi zaletami i wadami:

Energia Yang + : Odnowa, wyrzeczenie, dystans.
Energia Yin - : Smutek, gorycz, żal, depresja.


Dziecięca i egzystencjalna rana Enneatypu 9 polega na nadopiekuńczości. Nadmierna ochrona dziecka ostatecznie czyni go bezradnym; kwiaty wyhodowane systemem szklarniowym umierają w momencie kontaktu ze światem zewnętrznym i takie są Enneatypy 9: dorastały w świecie, w którym nie musiały niczego robić, co nieświadomie wpłynęło na rozwòj poczucia winy oraz poczucia braku kompetencji. Cierpią wewnętrznie, ponieważ wiedzą, że ich zaniedbanie powoduje szkody, ich zaniedbanie rujnuje uczucia, rzeczy, relacje. Są to ludzie, którzy wegetują, w najbardziej skrajnych i chorych przypadkach popadają w rozpacz i mogą nawet popełnić samobójstwo.
A jednak represje ich ratują. Od czasu do czasu mają chwile intuicji i rozumieją konsekwencje swoich zaniedbań, nie są z natury agresywni, wiedzą, jak przeprosić i utrzymać wszystko w równowadze. Trudność ich sytuacji to "bestia" pukająca do drzwi ich nieświadomości. Mają charakter depresyjny. W tej ewolucji stają się Ennetypem 27 i zostają skonfrontowani z dwoma innymi Ennetypami: 2 i 7. Jak E2 zaczyna rozumieć, że musi się otworzyć, oddać siebie, poddać się temu, do czego jest zdolny, bo jest godny, natomiast jak E7 odczuwa niepokój i strach przed konfrontacją, ale rozumie, że kreatywność jest czynnikiem ratującym i niezbędnym do wyjścia z odrętwienia.


INICJACJA

W czwartej ewolucji E9 staje się Ennearkanem 36 zwanym inicjacją. Osoba zdaje sobie sprawę, że potrzebuje zmiany, ale na tym etapie E9 oszukuje siebie. W rzeczywistości nie stawia czoła problemom, ale je ignoruje, minimalizuje. Wcześniej nie chciał działać, a teraz usprawiedliwia się, mówiąc, że dane problematyczne sytuacje w ogóle nie mają znaczenia. Nie dostrzega powagi konsekwencji swojej bierności i nie widzi tego, jak trudno będzie komuś innemu rozwiązać problemy, z którymi nie chce się zmierzyć. 
Podczas gdy w czasie trwania sytuacji kryzysowej wszyscy inni widzą, że trzeba coś zrobić, E9 są dumne ze swej zdolności do wytrwania mimo wszystko. Dla nich to początek, zmiana, ale - jak widać - jest to zmiana iluzoryczna. Dlatego zamiast podjąć wysiłek, popadają w fatalizm, czując, że nic nie można zrobić, aby coś zmienić i że jakikolwiek problem nie jest aż tak istotny - po prostu nadal nie chcą go dostrzec.
Przyjrzyjmy się symbolom karty: na górze rogaty wąż, symbol obserwacji, rozwagi, powolności w działaniu, typowa postawa E9 - trzyma się na uboczu i wnikliwie wszystko obserwuje, ale nie działa, onieśmiela. W centrum widzimy egipską boginię Taueret. Przedstawiana jest jako samica hipopotama, z wiotkimi i obwisłymi ludzkimi piersiami - symbolem płodności, ze wzdętym brzuchem o wyraźnych oznakach ciąży, z lwimi kończynami, krokodylim ogonem i ubraną w luźną, cienką tunikę. Jej imię oznacza „Wielka Kobieta Ziemi”. Bogini trzyma symbol „Sa”, symbol ochrony. Obok bogini znajduje się kobieta w ciąży, symbol rozpoczęcia nowego życia. W dłoni trzyma krzyż Ank czy egipski Ansada, symbol poszukiwania nieśmiertelności, triumfu życia nad śmiercią i kontroli nad złem. 
W tym okresie E9 czuje się w ciąży ze swym nowym życiem, czuje się chroniony. W dolnej części znajduje się symbol kobiety rodzącej, gdyż w psychice zachodzi coś nowego - jest to symbol przejawu życia.


UZBROJONY POKÓJ

Arkan Mały reprezentujący czwartą ewolucję E9 to Królowa Pucharów. Puchar jest symbolem emocji, uczuć, serca. Królowa powinna posiadać umiejętność panowania nad tą sferą emocjonalną. E9 przedstawia się jako osoba pogodzona ze swoim mrocznym losem. Nie wykazuje zainteresowania ani zrozumienia tego, o co toczy się gra, ani dla siebie, ani dla nikogo innego. Ale ponieważ są to ludzie delikatni, spokojni, opanowani (przeważnie apatyczni), często zawodzą tych, którzy mogliby na nich liczyć. To dobrzy ludzie, dlatego nie jest łatwo wywrzeć na nich presję, by wywiązali się z obowiązków - otoczenie woli cierpieć z ich powodu frustrację, zamiast się z nimi spierać. Wydają się bardzo słabi i bezbronni, ich tarczą jest "ciężarna kobieta", nietykalna w swojej kruchości - pamiętamy wcześniejszy wizerunek boginii Taueret. Dla E9 najważniejszy jest ich spokój, spokój ponad wszystko, nawet za cenę nie dogadywania się z całym światem.

Plusy i minusy Królowej Pucharów:

Energia Yang + : Romantyzm, kreatywność, sztuka, fantazje.
Energia Yin - : Próżność, zmysłowość, skłonność do fatalności.


OKO CYKLONU

E9 ma spokój i nie zastanawia go fakt, że jego bierne, nieostrożne i leniwe zachowanie oraz gotowść do ucieczki od odpowiedzialności, tworzą wokół niego cyklon niezadowolenia i ciężką atmosferę wśòd ludzi, którzy muszą go znosić.
E9 potrafią przedłożyć swój spokój ponad poważniejsze potrzeby innych, a właściwie ponad rzeczywistość oraz szkody, jakie wyrządzają, ignorując ją. Jest w tym sporo agresji, ale jest ona tak subtelna, że ​​ludzie zazwyczaj nawet jej nie zauważają. Osoby typu 9 nawiązały kontakt z fantazją i odwróciły się od rzeczywistości, zwłaszcza od rzeczywistości innych osób. Trudno wyobrazić sobie bardziej przenikliwą formę agresji; E9 sprawiają wrażenie niemal zimnych, apatycznych, ludzi nie dbających o innych, nawet tych najbliższych i najdroższych. 
Na grafice Enneagramu widzimy, jak E9 odnajdują się z dwoma innymi Enneatypami zranionymi nadmiarem: E3 był czczony jak Bóg i E6 był uważany za model, podczas gdy E9 był super chroniony aż do stania się ofiarą oraz osobą niekompetentną. To pozwala nam zrozumieć, jak zbyt wiele miłości rujnuje i czyni ludzi bezradnymi.


REGENERACJA

W piątej ewolucji E9 czuje, że musi się zregenerować, czyli zmienić coś radykalnie. A jednak nadal żyje w swojej pancernej niszy, więc jest to wciąż iluzoryczna zmiana. 
Na tym etapie zmieniają się obawy E9. Nie chcą robić niczego, co im przeszkadza i dlatego chcą zachować spokój i ciszę tak bardzo, jak to możliwe. Zamiast podjąć głęboki i niezbędny wysiłek, woleliby, żeby wszystko samo się rozwiązało, bez ich interwencji i reakcji. Ironią jest to, że E9 tak naprawdę musi coś zrobić, żeby nie robić nic.
Pojawia się leniwe samozadowolenie, lenistwo intelektualne i gnuśność emocjonalna, E9 stają się beznamiętni, popadając w obojętną postawę, która powstrzymuje ich od nadmiernego podekscytowania lub nadmiernego zaangażowania w cokolwiek. Wcześniej ukrywali się przed nurtem życia, teraz wychodzą i kontemplują nurt, a w ich przypadku to już coś.
Symbole karty: u góry ideogramem zamkniętej i zakrytej przestrzeni jest siedziba lub dom mentalny, wciąż bardzo zamknięty w sobie. Pod ideogramem znajduje się kolumna Dyed, symbol stabilności i równowagi, ale w tym początkowym przypadku także nieprzepuszczalności psychiki, racjonalnej sztywności - E9 jest bardzo stały w swojej pozycji, sztywny i zdecydowany. Pośrodku znajduje się faraon, który próbuje ustawić kolumnę Dyed, symbol bezwładnej siły, z jaką E9 próbuje pozostać w pozycji stojącej, nic nie robiąc. E9, jak każdy leniwy człowiek, musi się napracować, aby nigdy nie dawano mu nic do zrobienia, oto faraon w pracy. „Wzniesienie kolumny Dyed” było słynną egipską ceremonią, podczas której symbolizowano stabilność królestwa faraona. Wreszcie, na niższym poziomie widać kłos, który symbolizuje proces kiełkowania, owoc i żniwo, żmudną pracę, którą należy wykonać, aby kontynuować ewolucję wewnętrzną.


LUNATYCY

Na tym poziomie E9 mają tendencję do odrywania się od rzeczywistości; są coraz bardziej niejaśni, odizolowani, odlegli od wszystkiego i wszystkich - są z nami fizycznie, ale ich umysły są gdzie indziej, daleko. Nic nie wydaje im się szczególnie ważne ani pilne i nie wkładają w nic szczególnej energii mentalnej, chyba że jest to absolutnie konieczne. Mają zdolność do odłączenia się od tego wszystkiego, czego nie chcą widzieć ani słyszeć, są jak lunatycy, którzy mogą patrzeć na zegar, nie widząc godziny. Regenerują się w bierności. Dla nich odpoczynek jest żywotny, aktywny, obecny w bezczynności, w której zobowiązują się do nicnierobienia. Nie zastanawiają się nad niczym, mają absolutną pewność, że wszystko będzie dobrze. Jeśli 9-ki nie wyzdrowieją, nigdy nie nauczą się skupiać na czymkolwiek, łącznie z sobą.
W tej piątej ewolucji Arkan Mały odpowiadający E9 to Dziewiątka Mieczy, bardzo złożony i niejednoznaczny Arkan. Oto zalety i wady:

Energia Yang + : Potrzeba zamknięcia koła, cyklu, zakończenia i ustabilizowania.
Energia Yin - : Kryzys, zmartwienia, bezpłodny powrót do rozpamiętywania przeszłości.


APATIA

Piąta ewolucja Enneatypu 9; wydaje się, że prawie się nie rozwija, ponieważ wszystkie jego działania odpowiadają jego oszczędności, jego powolności i leniwości, jego bierności. Wzrost wciąż postępuje z trudem, krokami żółwia. Na tym etapie złe jest to, że osobowości E9 odrywają się od rzeczywistości i potrafią być zaskakująco nieczułe i obojętne. Dla nich świat jakby nie istniał. Chociaż nie wkładają zbyt wiele energii w relacje z bliskimi im osobami, jak na ironię, być może inni też zaczynają tracić zainteresowanie nimi, ponieważ w ich pragnieniu związków jest zbyt mało energii i żadnej chęci dopasowania się. 
Na grafice Enneagramu widzimy, jak E9 wchodzi w kontakt z dwoma innymi Enneatypami, 4 i 5: jak E4 musi stawić czoła strachowi przed porzuceniem, ponieważ jego sposób działania odpycha innych lub skłania innych do odsunięcia, oddalenia się; jak E5 odczuwa strach przed inwazją i koniecznością interakcji z innymi.


RACHUNEK SUMIENIA

W szóstej ewolucji Enneatyp 9 staje się Ennearkanem 54, dojściem do świadomości, dlatego też następuje tu punkt zwrotny: E9 zdają sobie sprawę z tego, że odgrywanie roli ofiary i przekonanie, że są do niczego, nie będzie już przyciągać niczyjej uwagi, a wręcz przeciwnie - jest to postawa, ktòra kończy się dystansowaniem, oddaleniem wszystkich od siebie. Rodzi się w nich poczucie obowiązku, odpowiedzialności, szacunek dla tradycji i konwencjonalności, E9 stają się pokorni i uczynni. Dostosowując się, idealizują zarówno drugiego człowieka, jak i ideały. 
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie: w górnej środkowej przestrzeni widzimy ideogram „pierwotnych wód”, pierwotne źródło, z którego wytryska życie. Jest symbolem początku, nowych narodzin i regeneracji. Poniżej wód znajduje się egipski bóg Dyehuty (po grecku Thot), który również jest częścią płaszczyzny centralnej. Przedstawiany jest jako mężczyzna z głową ibisa, co jest symbolem łaski i ochrony. Ibis był ptakiem wędrownym, bardzo szanowanym przez starożytnych Egipcjan, ponieważ jego powrót zbiegał się z corocznym wylewem Nilu. Bóg Dyehuty był twórcą wszelkich słów, pisma i języka artykułowanego, hieroglifów i bibliotek. Tutaj E9 zaczyna rozumieć siebie, dlatego Dyehuty zasiada na wadze - to przewaga własnych działań i myśli, dlatego w rękach trzyma rysik i tabliczkę do spisywania wydarzeń, które miały miejsce podczas procesu, pełniąc w ten sposòb funkcję świętego pisarza. W centrum grafiki znajduje się zatem osąd, rachunek sumienia, sąd Ozyrysa lub ważenie dusz: z jednej strony widzimy amforę zawierającą Ib, serce zmarłych, a z drugiej strusie pióro bogini Maat. Bóg Dyehuty – tym razem wcielony w postać pawiana z głową psa, jest symbolem inteligencji: dzierży wagę sądu. Na dole znajduje się wizerunek Ammyta (zwanego także Amanem), uosobienia boskiej zemsty. Jest czworonogiem o cechach geparda, krokodyla, hieny i lwa, gdyż reprezentuje dwuznaczność nierozwiązanych emocji. Utrzymuje postawę oczekiwania na ostateczny wyrok, pod wagą, na wypadek gdyby musiał pożreć serce zmarłego uznanego za nieczystego. Tym zwierzęciem pozostają wciąż nieświadome wyrzuty sumienia, z którymi E9 musi się mocno zmagać, aby być w zgodzie ze sobą.


KONFORMISTA

Szósta ewolucja E9 odpowiada Arkanowi Małemu 4 Pentakli. Na tym etapie E9 decyduje się przyjąć rolę, dlatego pokonuje swoją apatię, lenistwo i zwlekanie. 
E9 są konserwatywni, zaangażowani w zachowanie tradycyjnych wartości skupionych wokół rodziny, religii i pracy. Mają też tendencję do bycia staromodnymi i zorientowanymi wstecz. Przeszłość jest zawsze wygodniejsza niż teraźniejszość czy przyszłość, ponieważ jest mniej groźna, bo znana. 
Trudno jest kwestionować wiele konkretnych wartości przeciętnego E9; problem polega nie tyle na ich wartościach, ile na niemożności ich przemyślenia. Po prostu przyjmują swój globalny styl życia, naiwnie akceptując wszystko takim, jakim im się wydaje. Są archetypem zwykłego człowieka, są spoiwem społeczeństwa, bo w jakiś sposób czują się chronieni przez system, rodzinę, grupę przyjaciół i tutaj idealizują rzeczywistość. Dlatego są poza sobą, ale jednocześnie także w swoim świecie, w którym wszystko musi działać, ale bez wielu komplikacji. Tak więc E9 kończy na tym etapie dostosowując się do tego, co napotyka, nie sprzeciwia się, ale podąża za modelem życia, w którym się znajduje, dzięki czemu czuje się bezpieczny i chroniony.

Plusy i minusy 4 Pentakli:

Energia Yang + : Konkretność, rozległa wizja wymiaru życiowego.
Energia Yin - : Niestabilność (z wady) i zadufanie w sobie (z nadmiaru).


DOSTOSOWANIE SIĘ DO ZMIAN

Grafika Ennneagramu pokazuje nam ewolucję E9. Teraz wewnętrzny trójkąt zaczyna wznosić się w odwrotnym kierunku. Poprzednia ewolucja była Ennearkanem 45; liczby zostają odwrócone i staje się Ennearkanem 54. Teraz E9 stawia czoła całemu strachowi wspólnemu zarówno z Enneatypem 5, jak i z Enneatypem 4:
strachowi porównania się z innymi, czyli wyjścia ze swego odrętwienia, dojrzenia własnej wartość, nie czucia się bezużytecznym, ale ukazania swych zalet poprzez działanie i zerwanie z bezwładnością i lenistwem oraz strachowi przed zmianami. E9 ma trudności ze zmianą rutyny. Dla niego zmiana pracy, trasy podróży, nawet zmiana garderoby zimowej na letnią to kryzys, tragedia; pragnie, by wszystko było stabilne, ponieważ lęka się nowych rzeczy. E9 zaczyna się uczyć, że życie nie jest tak trudne i skomplikowane, jak widzi je z perspektywy swego przytłumienia i ukrycia, że wszystkiemu można stawić czoła z cierpliwością, spokojem i nadzieją, nie czując się bezużytecznym ani niezdolnym.


KOMUNIA

W siódmej ewolucji Enneatyp 9 staje się Ennearkanem 63, komunikacją. Jedną ze specyficznych cech, jakie osiąga ten typ osobowości, jest umiejętność mediacji z innymi. Doskonale wie, jak być z innymi w komunii, jak słuchać, a następnie jak zaprowadzić pokój i harmonię między innymi. E9 są przekonane, że znacznie więcej można zyskać na współpracy niż na dzieleniu. Działają uspokajająco na innych, ponieważ sami są bardzo spokojni. Są także optymistami i podkreślają pozytywne strony, ponieważ uważają, że lepiej jest patrzeć na jasną stronę rzeczy, niż tkwić w negatywach.
Potrafią wybaczyć i zapomnieć, pozostawić konflikty całkowicie za sobą i iść dalej.
Przyjrzyjmy się symbolom karty: w górnej środkowej przestrzeni widzimy sokoła, uosobienie Hora (po grecku Horusa), zwanego „Najwyższym” - to symbol zrozumienia dobra i zła oraz zdolności wzniesienia się ponad ograniczenia materialne. W centrum pięcioramienna gwiazda, znak ochrony, siły duchowej i otwarcia pozytywnych ścieżek. W centrum para, symbol harmonii między przeciwieństwami.
Kobieta ozdabia głowę kwiatem papirusu i pokazuje nagą pierś, podczas gdy mężczyzna trzyma w dłoni wachlarz: kwiat papirusu służący do wyrobu łodzi starożytnych egipskich bogów, symbol ochrony i odrodzenia. Naga pierś jest symbolem troski, miłości i poświęcenia. Wachlarz natomiast jest symbolem powietrza, a co za tym idzie, życia, które jest w naszych rękach, a ktòre potrafią nim kierować i je zdobywać. W niższej przestrzeni znajduje się płomień kosmicznego światła i jest on symbolem transcendentalnej wiedzy, która czyni duszę zdolną do przewidywania i mądrości.


DOBROĆ SERCA

Jednym z aspektów charakteryzujących siódmą ewolucję E9 jest dobroć serca: ludzie ci są skromni i traktują wszystkich z tą samą szczerą prostotą, niezależnie od tego, czy dana osoba jest bogata, czy biedna, starsza czy dziecko. Mają żywy instynkt w stosunku do innych, dlatego rozpoznają potrzeby ludzi i dostarczają im zawsze czegoś wartościowego, szczególnie tym, którzy są dla nich ważni. A kiedy 9-tka chce powiedzieć coś istotnego, potrafi być niezwykle szczera, nie chcąc przy tym nikogo skrzywdzić.
Ich szczerość może być cenna, ponieważ wyróżniają się wyjątkowo zdrowym rozsądkiem. Nie mają ukrytych motywacji ani żądań, nie mają wielkiego ego do ochrony czy nadmuchania, nie interesuje ich status ani prestiż, nie chcą robić wrażenia na innych ani ich potępiać. Dlatego przemawiają ze szczerością dzieci i mądrością dorosłych. W tej dziedzinie odpowiada im Arkan Mały Króla Pentakli, władza nad ich własnymi uczuciami.

Plusy i minusy Króla Pentakli:

Energia Yang + : Autorytatywność, pewność siebie, wewnętrzna stabilność.
Energia Yin - : Duma, autorytaryzm, żądza władzy.


POKOJOWO NASTAWIONY KRÓL

W Królu Pentakli, w swojej siódmej ewolucji, Enneatyp 9 pokazuje, że nabył kilka bardzo ważnych zalet: E9 nie są konkurencyjni i nigdy nie przyciągają uwagi, dlatego inni mają tendencję do ich niedoceniania. Ludzie uważają osobowości E9 za oczywistość, dopóki nie zorientują się, jak bardzo przyczyniły się one do dobrego samopoczucia wszystkich wokòł: E9 stali się niezwykle uprzejmi i mili, a więc są to osoby, które inni nazywają spontanicznymi lub przyjemnymi.
Mają pogodny charakter, naturalne, spontaniczne poczucie humoru i ciepły, swobodny śmiech. Obawy, które przypadek E9 łączył z Enneatypami 6 i 3, coraz bardziej się zawężają: z czasem E9 nie boi się poczucia braku ochrony, frustracji, umie akceptować zmiany, odrzucenia i krytykę; nie zamyka się już w swoim wewnętrznym świecie, a jaskinia, w której hibernował, jest już odległym wspomnieniem. Teraz wychodzi, by stawić czoła każdej sytuacji ze swoim zwykłym spokojem i pogodą ducha.


OCZYSZCZENIE

Ósma to ostatnia ewolucja E9; staje się Ennearkanem 72, oczyszczeniem. 
Niestety, nawet zdrowe 9-tki nie zawsze są do końca zdrowe. Równowaga jest trudna do utrzymania, a strach przed oddzieleniem i oddaleniem od tych, którzy są dla nich ważni, zawsze pozostaje w cieniu ich umysłów. Nawet jeśli osiągnięto najnowszą ewolucję, zawsze pozostaje cień, który należy trzymać na dystans i zawsze oświecać.
E9 posiada tak wielką zdolność oddawania siebie innym, że ryzykuje utożsamianie się z tymi, których kocha, a nie ze sobą, co prowadzi do zapomnienia o sobie, do zbyt daleko posuniętych poświęceń, do wielkiego ryzyka toczenia życia w funkcji innych ludzi. E9 mają wysoką tolerancję na napięcia i irytację; są cierpliwi, niewzruszeni, zrelaksowani i spokojni. Nie tracą panowania nad sobą. Mają w sobie niepowtarzalną niewinność i prostotę, nie rozumieją, jak inni ludzie mogą okłamywać lub wykorzystywać. Ufają innym, ufają sobie i ufają życiu, ale ta postawa musi mieć granice. Konieczne jest oczyszczenie. W przeciwnym razie, gdy nastąpi rozczarowanie, poczują się zagubieni.
Przyjrzyjmy się symbolom karty: w górnej środkowej przestrzeni widzimy ideogram dwóch linii, wyraz zmiany i cyklicznego ruchu, obraz dualności w równowadze. W centrum bóg Hor (po grecku Horus) przedstawiony jako człowiek z głową sokoła jest symbolem wschodzącego światła. Bóg trzyma w rękach krzyż Ank lub egipski Ansada, symbol poszukiwania nieśmiertelności, triumfu życia nad śmiercią i kontroli nad złem. W centrum natomiast znajduje się mężczyzna pod dwoma strumieniami wody wypływającymi z dwóch dzbanów. Strumienie wody tworzą łuk, symbol równowagi i wstrzemięźliwości. Nosi on ten sam krzyż co Bóg Hor, symbol spójności, rzetelności. Woda jest źródłem życia i środkiem oczyszczenia. Łuk jest odbiciem ochrony, wejścia lub portalu do nowego życia, zwycięstwa nad przeciwnościami losu i wrogami. Jest to metryka chrztu lub inicjacji. Poniżej klasyczny symbol ryby oznacza nowe życie, odrodzenie.


TEN, KTÓRY POTRAFI CHRONIĆ SIEBIE

W najlepszym stanie E9 mogą stać się ludźmi niezależnymi - wiedzą, jak chronić siebie. Pokonawszy strach przed oddzieleniem od innych, stają się autonomiczni. W ten sposób przestają idealizować innych, stają się konkretni, mniej fantastykujący i łatwowierni, ale nie tracą sposobu patrzenia na świat niewinnymi oczami, ani swojej kontemplacyjnej strony, ani zdolności do zastanawiania się. Osoby typu 9 akceptują życie takim, jakie jest, bez pretensji, co daje im źródło spokoju, ponieważ nie są źli na istnienie, jak wiele innych typów osobowości. W tej ósmej i ostatniej ewolucji Arkan Mały odpowiadający E9 to 8 Kijów.

Plusy i minusy tej karty:

Energia Yang + : Marzenie o czymś nowym, dawanie przestrzeni wyobraźni, cieszenie się spokojem.
Energia Yin - : Nuda i zmęczenie zwykłą monotonią.


Grafika ukazuje nam ewolucję E9. Jak  każdym Enneagramie, wszystkie ewolucje są wielokrotnościami liczby Enneatypu, więc w tym przypadku zaczynamy od 9 i zawsze dodajemy + 9, więc 9, 18, 27 itd. Rzut tworzący E9 wewnątrz Enneagramu, w porównaniu z innymi typami, to zawsze trójkąt, ponieważ spokojny, przemyślany i głęboki sposób bycia E9 zawsze przywraca mu równowagę. Tutaj porównuje się z E7 i E2, stając się Ennearkanem 72. Od E7 nauczył się otwierać na świat i zdobywać go swoją cierpliwością i tolerancją, a od E2 umiejętności dawania siebie bez wpadania w pułapkę egoizmu daru. E9 czują się spełnieni. Są bardzo samoświadomi duchowo i przejmują kontrolę nad swoim życiem. Ze wszystkich typów osobowości są one najlepszym przykładem głębokiej jedności możliwej u istot ludzkich, jedności siebie oraz innych. Na tych poziomach E9 posiadją niemal mistyczny spokój wewnętrzny. Wystarczy porozmawiać z jedną z tych osób, aby poczuć i w sobie ich pewność i spokój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz