Ennearkan 6

 


OD FORMY DO MODELU

Ewolucja Enneatypu 6 należy do rany wywołanej nadmiarem miłości, dobroci, dobrych przykładów do naśladowania, a więc jednocześnie wygòrowanymi oczekiwaniami i wymaganiami do spełnienia, a wszystko w imię zdrowego rozsądku, lojalności, moralności i zdrowych zasad. Są to zatem słuszne i cnotliwe założenia, które jednak nie zawsze są właściwie przyswajane, zwłaszcza na początku, kiedy będąc dziećmi, nie jesteśmy jeszcze w stanie zrozumieć, iż wzór do naśladowania może stać się z gòry narzuconą formą, więzieniem, sztywnymi schematami ograniczającymi spontaniczność osobowości, która ze swej natury ma tendencję do swobodnego i naturalnego wzrostu. Ta rana, wynikająca z ustanawiania wzorców wciąż przydarza się każdemu z nas na poziomie społecznym, dlatego E6 jest w pewnym stopniu obecne u wszystkich ludzi w ich zbiorowej nieświadomości.
Jak zawsze, każdy Enneatyp przechodzi ewolucję, skoki oktawowe, momenty w których następuje przebudzenie, czyli skok jakościowy następujący w cyklu życia. Oczywiście każdy skok oznacza upadek lub śmierć wewnętrzną. Na wykresie możemy prześledzić te etapy zawsze dodając do liczby 6 cyfrę 9 (która jest numerycznym patronem wzrostu, odrodzenia, tak jak miesiące ciąży w łonie matki): 6+9= 15 (druga ewolucja), 15 +9= 24 (trzecia ewolucja) i tak dalej, aż do ósmej ewolucji. Przyjrzyjmy się im jednej po drugiej...


STRACH DIABŁA

(Ennearkan 15)

Pierwszy podtyp E6 to jego najbardziej ukryta i słaba strona. Jego cieniem jest strach, ale Arkan Diabła pozwala na spojrzenie z innej strony: nie jest to strach przed diabłem, ale odkrycie czego bałby się diabeł? A boi się, że odkryjemy, że nie ma się w nim czego obawiać. W rzeczywistości rana nośna E6 jest prośbą, aby być wzorem - integralnym, lojalnym przykładem (jak diabeł, najjaśniejszy anioł), ale bez racji to wymaganie staje się przymusem.

Diabeł reprezentuje spętanego ducha pożądania, ciemną siłę par excellence, dwoistość w konflikcie. Na głowie diabła znajduje się ideogram węzła, symbolizujący negatywne ograniczenia. Diabeł jest przedstawiany jako samiec kozła, symbol dwuznacznego ducha, ale ma pierś kobiety, ponieważ jest to energia, która odżywia istotę. Nawet jeśli jej nie widzimy, zawsze szukamy przeciwstawnych sił (takie jest prawo atomu). Ogon należy do gada, pozostałości naszego zwierzęcego wymiaru. Berło w lewej ręce to symbol naszej mocy; jest to ludzkie pragnienie panowania na planie materialnym, natomiast kobra w prawej ręce jest negatywnym i groźnym aspektem tej samej mocy. Korona jest odbiciem diabła - ma kozie rogi i głowę kobry. Dwa strusie pióra, symbol Bogini Maat, są porywczym przypomnieniem prawości i sprawiedliwości. W dolnej części piramida, komora grobowa, przejście do świata cieni, nieświadomości, naszej wewnętrznej otchłani.


JESTEŚ DIABEŁEM, PONIEWAŻ MYŚLISZ, ŻE NIM JESTEŚ

E6 na niższych poziomach mają w sobie niezdrowego ducha sprzeczności z samym sobą: jeśli zachowują się agresywnie, boją się, że urazili władzę, nawet jeśli tego nie zrobili, ale potem czują się niekompetentni, ponieważ nie są w stanie utrzymać swojej agresji w celu samoobrony. Ich nienawiść do samego siebie i kolosalna niepewność tworzą intensywne poczucie niższości i bezwartościowości. Nie są źli, ale za takich się uważają po prostu dlatego, że nie są wystarczająco dobrzy, jak wymagałby tego model społeczny. Słabą stroną E6 jest początkowo ich niepewność połączona z ciągłym niezdecydowaniem, przez co czują się bezużyteczni. Jest to zachowanie naprawdę zwodnicze, wręcz diabelskie, gdyż własne lęki i słabości przenoszą na otaczających ich ludzi, a jednocześnie narzekają, że nie mogą nic z tym wszystkim zrobić. W ten sposób także inni nie mogą nic dla nich zrobić, bo E6 w cudzą pomoc nie wierzy. Jeśli usłyszą od nas, że są dobrzy, zdolni, inteligentni itp., pomyślą, że to my się mylimy i to z nami jest coś nie tak. Nie wierzą w siebie i nie wierzą, że ktokolwiek inny może w nich uwierzyć. Słowa pociechy i zachęty ich nie pocieszają, bo chcą obietnicy, że zaopiekuje się nimi ktoś silny i solidny (rodzic lub autorytet), czyli ktoś, kto będzie prawdziwym wzorem do naśladowania.


WZLOTY I UPADKI

W drugiej ewolucji E6 od razu widzimy wielki ambiwalentny problem wzlotów i upadków. Ennearkan 15 pokazuje nam, jak jego pierwsze pchnięcie następuje w kierunku liczby 1, a więc silne poczucie moralności, choć nie potrafią dostosować się do narzuconego im modelu doskonałości i tutaj zachodzi spadek do liczby 5: wolą się nie angażować.

Strzeżmy się tej subtelnej i sprzecznej gry: chcą pomocy innych, ale o nią nie proszą, nie mówią jasno czego chcą i zamiast prosić o pomoc narzekają; w ten sposób inni czują się winni bez powodu i w końcu są zmuszeni ukarać narzekających, więc związek staje się masochistyczny. Mòwimy tu o ludziach, którzy szukają porażki, a następnie budzą w nas poczucie winy za to, że ich pokonaliśmy, abyśmy zawsze źle ich traktowali, bo cieszą się tymi agresjami przeciwko sobie. Lubią cierpieć nie z powodu masochizmu, ale dlatego, że myślą, iż w ten sposòb przyciągną kogoś, kto ich pocieszy i doceni. Oto pułapka: robią coś złego nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że chcą zostać ukarani, zawsze czują się winni, że nie są wzorem, nigdy nie myślą, że są wystarczająco lojalni.

Ale błędne koło jest piekielne, bo słusznie ukarani zawsze sprawiają, że ludzie wokół nich czują się winni (jak diabeł, który sprawia, że ​​czujemy się winni, choć nic jeszcze nie zrobiliśmy): „Słuchaj, traktujesz mnie źle, ale ja nic nie zrobiłem (-łam); to nie ma znaczenia, ​​kocham cię mimo wszystko”. I tą miłością przykuwają partnera, który nie chce być aż tak zły, żeby porzucić. Ta satysfakcja E6 jest neurotyczna, bez takiej satysfakcji E6 staliby się agresywni i okrutni dla siebie i autodestrukcyjni w przekonaniu, że świat nie zasługuje na ich lojalność.


TKACZKA

W trzeciej ewolucji E6 staje się Ennearkanem 24, Tkaczką. 
Typową postawą wciąż niezdrowego Enneatypu 6 jest nieufność wobec wszystkiego i wszystkich, co powoduje, że tka wątki każdego działania i dlatego jest kalkulatorem, manipulatorem, kimś, kto zawsze ma swoje bardzo precyzyjne plany. Z jednej strony czuje, że świat jest zagrożeniem, a z drugiej jednak broni się, okazując każdemu zaufanie. Świat jest złym przykładem, a on sam siebie przedstawia jako wzór do naśladowania. Jeśli świat jest zimny, on okazuje się gorący, zawsze odwrotnie. Ale nie robi tego, żeby dać dobry przykład, ani nawet w duchu sprzeciwu, robi to jedynie po to, by się bronić. Przyjrzyjmy się symbolom na karcie...
W lewym górnym rogu, w niszy, znajduje się bogini Hut-Hor (po grecku Hathor), uosobiona jako kobieta z krowimi rogami i dyskiem słonecznym pośrodku, ponieważ jest to siła, która odżywia i opiekuje się duszą, stąd karmienie piersią dziecka trzymanego w ramionach. To nasz instynkt macierzyński. Na szczycie znajduje się rogaty wąż, symbol przebiegłości i czujności. W centrum kobieta pracująca na krośnie jest symbolem domowego ogniska i wskazuje na wewnętrzną pracę duszy, co jest cechą typową dla E6, ponieważ jest osobą zaangażowaną, zawsze ciężko pracującą, współpracującą. Krosno to nic innego jak splot życia. W dolnej części, jak zawsze nieświadomej, wąż wśród kwiatów to postawa autosabotażu, który często popełnia E6, na przykład: „Unikam ludzi, którzy nie myślą tak jak ja, ale chcę, żeby wszyscy ci, którzy nie myślą tak jak ja słuchali mnie, bo nic mi nie oferują, za to ja mam im do zaoferowania wzór”, co rodzi w E6 poczucie wyższości nad innymi i arogancję. Nawet jeśli E6 mają powód, by dawać dobry przykład, dają go w niewłaściwy sposób.


WSPÓŁPRACUJĄCY LUB MANIPULUJĄCY

Ennearkan 24 odpowiada Małemu Arkanowi 2 Kielichów, symbolowi odmienności, porównania, dialogu, zaufania do innych. Enneatyp 6 okazuje się bezbronny, ponieważ boi się ataku, ale atakuje tak szybko, jak to możliwe. Jest bardzo niepewny siebie, ale ukrywa tę słabość, stając się kochanym, pomocnym współpracownikiem, więc sprawia wrażenie pewnego siebie, wydaje się empatyczny, ale tak nie jest. Poszukiwanie pewności zawsze prowadzi go do przewidywania, i oceniania przed podjęciem działań. To osoba, która potrzebuje dużo zaufania, ale nie przyjmuje go, jeśli jest oferowane, bo nikomu nie ufa; w dzieciństwie narzucono jej wzorowy model życia, ale to narzucenie nie buduje zaufania, narzuca je jako obowiązek, a to przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zaufanie pojawia się po wykazaniu się wzorowym zachowaniem, a nie wcześniej.

Energia Yang + : Przyjaźń, harmonia, zrozumienie.
Energia Yin – : Izolacja, bezkompromisowość, zamknięcie.


ODMIENNI I WYJĄTKOWI

W tej trzeciej ewolucji Enneatyp 6 musi porównać się z dwoma innymi punktami Ennegramu, aby wzrosnąć i móc dokonać kolejnego skoku ewolucyjnego - w tym przypadku z Enneatypem 24. Jak widać na grafice, E6 porównuje się z 2 i 4. Od Enneatypu 2 uczy się ufać innym, otwierać się bez oczekiwania, że ​​inni muszą być koniecznie wzorem podobnie jak on sam, natomiast od Enneatypu 6 dowiaduje się, że każdy jest inny i każdy ma własny wzór do naśladowania, dlatego nie ma jednego sposobu myślenia dla wszystkich. Tutaj jego mentalny schemat widzenia zaprogramowanego świata, wszystkich ludzi podlegających temu samemu prawu moralnemu, upada, a 2 Kielichów, czyli Arkan, który E6 reprezentuje, to porównanie z innymi przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności. Wszyscy jesteśmy odmienni i wyjątkowi.


SOJUSZ

W czwartej ewolucji Enneatypu 6 dochodzimy do punktu krytycznego, punktu zwrotnego, ponieważ odpowiadający mu Ennearkan to 33, Sojusz. Co to znaczy? Aby zawrzeć sojusz, trzeba dojść do porozumienia, a tymczasem E6 wychował się na wzór, kocha posłuszeństwo, ale z drugiej strony, ponieważ doświadczył posłuszeństwa jako rany, czuje potrzebę buntu przeciwko władzy. Spójrzmy na symbole na karcie: u góry mamy ideogram z węzłem, symbolem więzi lub ograniczeń. E6 zawsze z jednej strony czują się uwikłani, ale z drugiej strony chcieliby być wolni. Pod węzłem znajduje się wnęka, a w środku kolejny węzeł, węzeł Izydy, czyli węzeł, którym bogowie zawiązywali tuniki - symbol jedności pomiędzy tym, co materialne i duchowe, wewnętrznością i zewnętrznością. E6 musi zawrzeć sojusz sam ze sobą, ze swoją dwuznacznością. Z tego powodu w centrum znajduje się para trzymająca się za ręce; jest to równowaga dwóch aspektów (żeńskiego i męskiego, Yin i Yang). Mają przy sobie kobrę i krzyż Ank, a zatem mądrość życia i siłę życia. W dolnej części, czyli nieświadomej, znajduje się czarny trójkąt z wierzchołkiem skierowanym w dół, symbol płaszczyzny materialnej, w której pozostajemy uwarunkowani pròbami niezbędnymi do ewolucji.


SENTYMENTALNA DYPLOMACJA

Arkan Mniejszy odpowiadający czwartej ewolucji E6 to Paź Pucharów, dyplomata emocji, który często nie wie, co przekazać - E6 traci kontakt ze swoimi pragnieniami, kręci się w kółko bez jasności, nie jest w stanie podjąć decyzji, jest niepewny siebie i tego, co naprawdę chce zrobić, waha się i zwleka. Ale nie chce pokazać tej swojej niepewności, straciłby wzór do naśladowania, dlatego jest spięty, zmęczony, nerwowy. Takie osoby, w tym samym czasie, "trzymają jedną nogę na gazie, a drugą na hamulcu". Deklarują chęć wspòlnego robienia tysiąca rzeczy, ale nigdy nas do tego nie zapraszają. Z jednej strony czujemy, że są blisko, ale jeśli przyjrzymy się im uważnie, trzymają się od nas z daleka. W głębi duszy boją się działać, aby nie popełnić błędów i nie ponieść kary za złamanie swojego modelu życia, który ostatecznie nie jest prawdziwy, ponieważ deklarują wiele wspaniałych rzeczy, ale niewprowadzają ich w życie. Ich uczucia są pomieszane i sprzeczne, w sobie i w swoich związkach przeżywają ciągłe napięcia, bo uważają, że wszyscy są niejaśni i nieprecyzyjni, choć to oni sami od początku tak się zachowują. Dlatego E6 znajduje się na rozdrożu, pośrodku granicy między tym, czym jest, a czym nie jest, tym, czego chce, a czego nie chce.

Energia Yang + : Wrażliwość, dyplomacja, życzliwość, marzycielstwo.
Energia Yin - : Nieśmiałość, podejrzliwość, drażliwość.


RÓWNOWAGA W NAPIĘCIACH

Jeśli spojrzymy na grafikę wewnątrz Ennegramu, lepiej zrozumiemy ten delikatny etap czwartej ewolucji E6. Interesujący nas Ennearkan to 33, Paź Pucharów. Jak widać, od 6 do 3 tworzy się linia prosta. Podobnie jak w Enneatypie 3, E6 czuje potrzebę uznania, ale wie, że jego model nie jest słuszny, więc boi się odrzucenia. Ponieważ ma tendencję do wątpienia we wszystko, musi zacząć wątpić także w siebie. Na tym etapie trudno jest żyć z E6, ponieważ osoba zmusza innych do wzięcia odpowiedzialności za to, co sama powinna zrobić. E6 stają się zrzędliwi i negatywnie nastawieni, ich sposób mówienia jest często kwaśny, agresywny i gryzący, nie tyle po to, by urazić innych, ile po to, by dać upust swojej udręce. Myślą, że karzą nas swoim milczeniem lub swoją nieobecnością, ale potem, gdy czują się samotni, powracają, jakby nic się nie stało, więc są agresywni w swoich intencjach, ale bierni w swoich działaniach. Ta prosta linia na Ennegramie, która biegnie od 6 do 3, to ich płaska i monotonna emocjonalność. Ich równowaga jest zawsze napięta i zagrożona.


PRYMAT

Piąta ewolucja Enneatypu 6 to Ennearkan 42, prymat. Problem z E6 jest taki, że woli słuchać niż decydować. To oczywiste, jego mentalność jest taka, że ​​kieruje się wzorami i zasadami. W związku zrzeka się odpowiedzialności i zrzuca ją na partnera, który musi o wszystkim decydować, podczas gdy E6 po prostu chce być posłuszny. Ostatecznie odkrywa, że nie chce wziąć za siebie odpowiedzialność, ​​nie chce być niezależny. 
E6 chcą, aby osoba lub grupa ustaliła dla nich granice i modele do naśladowania, więc chcą czuć się bezpiecznie przestrzegając zasad grupy i mając aprobatę innych, zwłaszcza autorytetów. 
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie: na górze znajduje się żuraw, symbol lojalności, a więc naśladowania wzorców, przestrzegania zasad. Pośrodku karty widzimy królewskiego mężczyznę, symbol władzy, a 4 mężczyzn niesie go na ramionach, symbolizując wagę lub grę władzy, którą E6 uwielbia wspierać. Nad władcą znajduje się skrzydlate słońce, ponieważ władza musi wznieść się do poziomòw duchowych. Oczywiście, jeśli władza nie jest duchowa, staje się niebezpieczna, dlatego ze słońca wyłaniają się dwie kobry, które są symbolem bogiń Uadyet i Nejbet, bogiń północy i południa, życia i nocy; orzeł i sęp - symbole dualnego świata, mądrego i ukrytego. Niżej znajduje się centrum zwane Uas, symbol władzy i panowania. Na tym etapie kształtuje się związek między władzą a potrzebą niezależności...


ROZDROŻE MIĘDZY WŁADZĄ A NIEPODLEGŁOŚCIĄ

Ennearkan 42 odpowiada 6 Mieczy w Arkanach Małych. E6 boi się kwestionować autorytety, bo wie, że respektowanie wzorców i zasad zapewnia mu dobry wizerunek i reputację, ale jednocześnie czuje, że choć posłuszeństwo uwalnia go od wielu obaw, takich jak brak krytyki i kary, stwarza także niedojrzałość, ponieważ zależy się wòwczas od drugiej osoby jako decydenta. Uwielbienie przynależności do grupy, ideologii, nurtu myślowego sprawia, że ​​nie czują się osamotnieni. Dlatego wolą być naśladowcami niż przywódcami, ale jeśli mieliby być przywódcami, zawsze skorzystają z rady kogoś, kogo uważają za silniejszego od siebie. Problem tych, którzy żyją w ślepym posłuszeństwie wzorom, polega na tym, że ryzykują, iż nigdy nie pomyślą samodzielnie, a najgorsze jest to, że stają się nietolerancyjni, więc każdy, kto nie pasuje do wzorców i nie jest im posłuszny, jest wrogiem.

Plusy i minusy 6 Mieczy:
Energia Yang + : Równowaga pomiędzy materią i duchem, etap przejściowy, etap dostosowania, możliwość pójścia dalej.
Energia Yin – : Zamieszanie, chaos, nieporządek, zaburzenia psychiczne.


POZORNY TRADYCJONALISTA

W grafice Enneagramu widzimy jego piątą ewolucję. W Ennarkanie 42 znajduje się porównanie z dwoma innymi punktami widzenia, z 2 i 4. Od E2 musi nauczyć się, że potrzeba bycia pożądanym, akceptowanym i podziwianym wynika z kompensacji: bycia rozpoznawanym takim, jakim się jest, nawet z ograniczeniami. Będzie mógł wòwczas odłączyć się od grupy, od opinii innych, od swej zależności od autorytetów. Od E4 musi nauczyć się wartości bycia oryginalnym, bez podążania za żadnym wzorcem, bez konieczności kopiowania innych oraz zaspokajania innych. Enneatyp 6 nie kwestionuje autorytetów, bo czułby się wtedy niezależny i sfrustrowany, czego wolałby uniknąć. Jednocześnie nawet gdyby był posłuszny, wie, że w głębi duszy chciałby znaleźć sposób (lub model) życia bez tak wielu ograniczeń. Z jednej strony okazuje się więc posłusznym tradycjonalistą, ale prywatnie odpuszcza sobie i robi, co mu się podoba.


RADA

Szósta ewolucja Enneatypu 6; tutaj znajdujemy się przed radą, Ennearkanem 51, jedną z najsilniejszych atrakcji dla tego typu osobowości, ponieważ E6 zawsze kieruje się wzorami i zasadami. Dla E6 doradcy są odzwierciedleniem boskości, pewności siebie. Ale tutaj E6 zaczyna rozumieć, że ten podziw ma ciemną stronę: zależność od doradcy.
Przyjrzyjmy się symbolom na karcie: na górze znajduje się czara, symbol powitania, chęci otrzymywania i dawania, cała postawa E6. Pod nią (w przestrzeni łączącej górę, czyli rozum, z centralną przestrzenią, czyli sumieniem i emocjami) znajduje się potròjny emblemat: po prawej stronie głowa oznaczająca jasność umysłu, po lewej strusie pióro reprezentujące instynkt poprawności bogini Maat, a w centrum znajduje się wąskie przejście - wszystko to oznacza trudność prawomyślności w świecie bez zasad, bez otwartości umysłu, w anarchii. Pośrodku znajduje się imponujący wizerunek skryby instruującego obywatela proszącego o pomoc. Skryba jest naszą świadomą i przebudzoną częścią, obywatel jest naszą nieświadomą i śpiącą częścią. W dolnej części, czyli w nieświadomości, znajduje się czarny pies, nasza dzika część, która wymaga przebudzenia. Jest on symbolem Boga Upuaut, boskości wojny, walki w podziemnym świecie. Misją tego psa było przedostanie się do nieznanego świata. Kiedy porzucimy świat, jego zasady, mentalność, jego model, poczujemy się zagubieni, a wtedy pies jest jedyną siłą zdolną ponownie znaleźć właściwą drogę. E6 boi się porzucić modele, zasady, prawa, bo nie wie, jak żyć bez ich łamania, ale pies wie...


LOJALNY, ALE ZALEŻNY

W tej ewolucji pojawia się dylemat Enneatypu 6: chce pozostać wierny tradycji, ale nie czuje się wtedy niezależny. Lojalny wobec drugiego czuje, że posiada poczucie bezpieczeństwa i boi się buntu ze względu na możliwe odrzucenie. Typy E6 są skazane na poczucie pewnej dozy niepewności. W wyniku tego strachu tworzą więzi na całe życie, angażują się w sprawy innych i stają się niezwykle lojalni i godni zaufania. Chcą mieć wokół ludzi, na których mogą liczyć, pragną bezwarunkowej akceptacji, posiadania miejsca, do którego przynależą. 
Musimy przede wszystkim pamiętać, że na poziomie społecznym wszyscy cierpimy z powodu tego zjawiska, ponieważ reprezentuje ono szacunek dla prawa, podziw dla porządku, całkowite zaufanie do wzorców i wartości absolutnych. Dla tego typu ludzi poczucie przynależności ma fundamentalne znaczenie. Ludzie boją się utraty wiary (przynależności religijnej), utraty zaufania do polityki (przynależności społecznej i partyjnej), utraty zaufania do przyjaciół i osób, które kochają (przynależności do rodziny). Zaangażowanie się w sprawy innych ludzi zmniejsza strach przed porzuceniem. Dla E6 prawie niemożliwe jest zerwanie więzi emocjonalnych, nawet gdyby tego chciał. Jeśli E6 odda swoje serce, być może jego miłość zmieni się z czasem w nienawiść, ale nigdy w obojętność. Tutaj E6 zaczynają rozumieć, iż ich lojalność nie jest czysta, bo są aż tak lojalni, że będą nas bronić przed innymi nawet wtedy, gdy nie mamy racji. A więc bronią swojej religii nawet wtedy, gdy wiedzą, że coś jest w niej absurdalne, bronią swojego patriotyzmu, nawet jeśli wiedzą, że ich polityka jest skorumpowana... I tutaj zaczynają rozumieć, że lojalność jest dobra, ale nie zawsze.

Plusy i minusy Asa Pentakli:
Energia Yang + : Poszukiwanie początku, absolutu, aby wyjść dalej.
Energia Yin - : Totalitaryzm, ciasnota, idealizm i fanatyzm.


NIE MOGĘ ŻYĆ Z TOBĄ I BEZ CIEBIE

W szóstej ewolucji Enneatyp 6 staje się Ennearkanem 51, który odpowiada Asowi Pentakli lub pięciokątowi jako Arkanowi Małemu. Jeśli dokładnie przeanalizujemy 51 (5+1=6), zauważymy, że jest on odwrotnością Enneagramu 15 (1+5=6) i dlatego na grafice wewnątrz Enneagramu linia przebiega przez centrum życiowe (cyfrę zero), nieświadomość, w wyniku czego powstaje silna zmiana. Od E1 musi nauczyć się, że jego moralizm nie zawsze kieruje się słusznymi pobudkami; E6 też chce czynić rzeczy właściwe i słuszne, ale nie z miłości do samego dobra. Od E5 dowiaduje się, że musi trochę pomyśleć o sobie, bez względu na sprawy innych. Na dobre i na złe, E6 nigdy nie jest całkowicie wolny od swoich przywiązań czy uwarunkowań, czy to od innej osoby, czy to od drużyny piłkarskiej, kraju czy przekonań. Obowiązuje tu sprzeczne powiedzenie: nie mogę żyć z tobą ani bez ciebie. E6 kocha tę lojalność, ale czuje potrzebę niezależności i tutaj zaczyna się proces wzrostu, nowy cykl.


W siódmej ewolucji Enneatyp 6 staje się Ennearkanem 60 nazywanym Ewolucją. Tutaj zaczyna się zdrowa i zrównoważona postawa Enneatypu 6. Trzeba przyznać, że E6 to bardzo atrakcyjna osoba, bo bycie wzorem do naśladowania i mierzenie w robienie wszystkiego zgodnie z zasadami budzi zaufanie. Jest to miłość, którą dzieci okazują rodzicom, aby otrzymać od nich poklask. Z tego powodu wiele osób Enneatyp 6 odrzuca i ignoruje, uważając go za dziecinny, choć niekoniecznie niedojrzały. Tutaj jednak osoby E6 zaczynają otwierać się z zaufaniem nawet wobec tych, którzy tak jak oni sami nie są wzorami do naśladowania, a przez to stają się bardziej ludzcy i mniej krytyczni czy moralizujący. Przyjrzyjmy się symbolom na karcie...
W górnej części znajduje się okrąg przedstawiający oko lub usta Boga, wskazujący na stałą obecność wartości. Pod uskrzydloną postacią Bogini Feniks reprezentuje siłę pozwalającą umrzeć w wyniku własnych błędów i odrodzić się z nich silniejszym niż kiedykolwiek. Anneatyp 6 przestaje podążać za modelami i staje się swoim własnym modelem. Feniks trzyma pierścień zwany przez Egipcjan "shenu"; reprezentuje świętą przestrzeń, w której człowiek jest chroniony, bezpieczny, jest wzorem sumienia. W centrum widzimy mumię i mężczyznę niosącego w prawej ręce amforę zawierającą wodę życia. Mumia jest tą częścią nas, która się przemieniła, umarła, podczas gdy nowy człowiek jest przebudzony, oświecony, dlatego nosi kocią skórę - w duchu zmieniamy naszą skórę, jesteśmy odnawialni. Wreszcie w dolnej części znajdują się 3 symbole; oznaczają pożywienie, nowe wewnętrzne pożywienie, które pozwala nam przetrwać każdy początek.


ATRAKCJA

W tej ewolucji Enneatyp 6 staje się osobą przyjazną, atrakcyjną, świadomą konieczności nawiązywania prawdziwych relacji z innymi, a nie tylko dla wygody, czyli bez oceniania, czy druga osoba kieruje się jego wzorami i zasadami. Pamiętajmy, że E6 jest bardzo fiskalny, legalistyczny, spostrzegawczy, ale teraz nie robi już tego wszystkiego po to, żeby pokazać, jaki jest dobry czy żeby mieć zasługi; teraz rozumie, że dobro nie jest prawem, które należy narzucić, ale darem do zaoferowania. Jego perspektywa zmienia się wówczas o 360°. Pokornie pragnie być kochany, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo emocjonalne wynikające z akceptacji przez innych.
W tej ewolucji Ennearkan 60 odpowiada Arkanowi Małemu 10 Pentakli (Monet). Plusy i minusy tej wibracji:

Energia Yang + : Dobroć, wielkość duszy, wewnętrzna pełnia
Energia Yin – : Chciwość, nierzeczywiste i rozhulane marzenia


NIE KIERUJ SIĘ MODELEM - TO JEST MODEL

Dotarliśmy do siódmej ewolucji Enneatypu 6. Jak widzimy dzięki graficznej pomocy Enneagramu, staje się on Ennearkanem 60, jego projekcja jest prosta i skierowana w stronę centrum, w stronę świadomości: 6 łączy się bezpośrednio z 0, E6 wreszcie nie patrzy na wzorce, ale patrzy na siebie i wtedy staje się wzorem, sam staje się punktem odniesienia. E6 nie powinien szukać aprobaty, ale musi aprobować, nie powinien zabiegać o uznanie, ale najpierw musi rozpoznać siebie, nie może oczekiwać poklasku, ale musi kochać siebie za to, kim jest.


Ennearkan 6Ósma i ostatnia ewolucja Enneatypu 6 nazywa się szansą i staje się Ennearkanem 69. Kiedy E6 leczy swoją dziecięcą ranę, akceptuje siebie, odnajduje w sobie model, punkt odniesienia, stąd pozytywna postawa potrzebna do budowania zrównoważonych relacji z innymi i – paradoksalnie – ze sobą; E6 czuje się bezpieczny, akceptowany i dobrze sam na sam ze sobą.
Przyjrzyjmy się najpierw symbolice karty: u góry znajduje się ideogram uniwersalnego łona i wskazuje na zdolność człowieka do odrodzenia się, aby w końcu stać się sobą. W centrum widzimy mężczyznę z zakrytymi oczami, ponieważ teraz wie, że kieruje się uniwersalnym, wyższym instynktem, w tym przypadku przedstawionym przez boginię Nut, pochyloną nad całym sklepieniem niebieskim - to uniwersalna energia sprawia, że ​​wszystko żyje czyli wibryje. W tym przypadku jest to psychologiczne Yin, nasz wewnętrzny wymiar duchowy. Zwykle niebo jest postrzegane jako ojciec, męski, ale w tym przypadku jest kobiece, jest matką, ponieważ jest wewnętrzne. Na dole znajduje się skorpion, dla Egipcjan symbol śmiertelnej mocy, reprezentujący zdolność umysłową do działania zarówno dla dobra, jak i zła.


Po uwolnieniu od zamkniętych modeli i praw, których należy przestrzegać, aby czuć się usatysfakcjonowanym, w najnowszej ewolucji E6 zyskuje wiarę w siebie, pewność swoich własnych środków. Nie są to osoby reaktywne, są dojrzałe i niezależne. Wiedzą, jak tę pewność przekazywać i budować zaufanie u innych. W swoich związkach ta szóstka realizuje dynamiczną współzależność, prawdziwą wzajemność, która ujawnia to, co najlepsze z obu stron. Potrafią wspierać innych i być wspierani, kochać i być kochanymi, pracować dla siebie i z innymi. 
W ósmej ewolucji E6 odpowiada Arkanowi Małemu Piątki Kijów. Plusy i minusy tej karty:

Energia Yang + : Dyplomacja, oczekiwanie, dyskrecja, znoszenie niepowodzeń.
Energia Yin – : Przeszkody, nieporozumienia, brak współpracy.


ELASTYCZNY MODEL

Dzięki pomocy graficznej wyraźnie widzimy, jak E6 osiąga stabilność porzucając mentalną fiksację na punkcie narzuconego modelu życia i dostosowując się do samego życia, które zawsze zmienia model. Adaptacja jest specyficzną cechą E9. Ennerkan 69 pokazuje nam linię prostą biegnącą od 6 do 9 - w ten sposób E6 nie walczy już z innymi modelami, myślami czy filozofiami życia, ale integruje je, dostosowuje się do każdego, biorąc z każdego to, co najlepsze i to jest jego ostateczny model życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz